PS3’ün kırılmasını bayram sevinci gibi kutlayan zihniyet

Bir çok forumda PS3’ün kırılmasını/cracklenmesini bayram sevinci gibi kutlayan insanların yorumları var. Bir çoğunun savunduğu ortak 2 düşünce,

  • Paramız yok alamıyoruz hakkımız değilmi
  • Yabancılar bize pahalıya satıyor neden onlara para kazandıralım

şeklinde.

Öncelikle 2. düşüncedeki insaları gerçekten anlamış değilim. PS3 yurt dışında Türkiyeden çok daha uygun bir fiyata satılıyor. Ve ülkemizdeki satış fiyatı aletin üzerine eklenen vergiler yüzünden bukadar fazla. İnsanlar sanki aradaki bu fiyat farkının tamamiyle ürünü üreten yabancı firmanın cebine gittiğini düşünüp tepki olarak kırılmış versiyonunu kullanımını haklı çıkarmalarını anlamıyorum.

Aletin fiyat farkı ülkemizin uyguladığı vergi rejimiyle ilgilidir ve burada tepki gösterilmesi gereken bu konudaki ilgililerdir. Ürünün pahalıya satılması tamamiyle bizden kaynaklanıyor ve aradaki yüksek fiyat farkıda ülkemizdeki kişilerin cebine gidiyor.

Ayrıca parası olmayanın almaması taraftarı değilim tabiki bu çok normal bir istek arzudur. Ancak bunu kendinde bir hak bulup her yol mübah şeklinde bir tavır takınmasıda hiç doğru bir davranış değildir.

Yani benim savunduğum düşünce , eğeme saygı duymayıp işimize gelen nedenlerden dolayı bunu doğruymuş gibi savunmamamız gerektiğidir.

Korsan tüketim neyazıkki ülkemizde artık kültürün bir parçası olmuş , aynı 3. sınıf ülkelerde olduğu gibi.Hatta buna benzer durumda Çin dünyadaki herşeyin kopyasını kendisi üretip kendi markaları altında ülkesinde satarken biz bırakın üretkenliği sadece kopyalarını , kırık versiyonlarını sadece tüketiyoruz. En azından bu konuda Çinlileri takdir etmek lazım.

Bugün Avrupa ülkelerindeki gibi orjinal ürün kullanmayışımızın nedeni ülkemizde korsan/kaçak ürün oluşmasına neden olan ekonomik unsurlardır. Bu nedenle tepkimiz hakkıyla para kazanan üretken insanlara olmamalı bunu bize sunarken bundan aşırı kar yada fırsatçılık yapan kişilere olmalıdır.

Eminimki bugün bir hizmet yada ürün üretseniz bundan kar edecekken kopyasının çıkarılmasına kendiniz de tepki gösterirsiniz. Çünkü ozaman bu sizin kazancınızı emeğinizi hiçe saymak olur ve bu sefer de , “doğru” yön değiştirip sizin için bu şekilde çalışacaktır.

Lütfen doğruyu dürüstlüğü değerlerimizi kaybetmeyelim işimize gelecek şekilde şekillendirmeyelim, bile bile tersini yapıyor olsak dahi , bari durumun doğru olmadığını kabullenelim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s