İnsan , Eğitim , Hayvan

Eğitim şart cümlesi artık geyik ve komik bir hal aldı. Oysa bazen okadar dilime geliyorki söylemek en yerinde şey oluyor.

Örneğin eğitimli bir köpekle eğitimsiz bir köpek arasındaki fark gibidir insanın da eğitimli oluşu. Eğitimli köpek nasıl fayda sağlıyorsa eğitimsiz köpek ise hiç bir fayda sağlamıyordur ben ce. Tamam belki örnekteki köpek hayvanı kendi aralarında birbirlerine fayda sağlamıyor olabilirler ama bir düşünsenize eğitimli köpeklerin yapabildiklerini; uyuşturucu madde tespitlerindeki faydalarını, bizim güvenliğimiz için faydalarını, engelli vatandaşlar için sağladıkları faydalar, hem kendilerini hem bizi eğlendirmeleri. Oysa bir yandada eğitimsiz yan gel yat ye iç sıç olanları.

Aslında eğitim bir canlının kendine has özelliklerinin geliştirilmesi ile fayda sağlamasını önünün açılmasıdır. Burada illa fayda sağlanması gerektiği yada gerekmediği tartışılır ancak bu zaten apayrı bir konu. Ben insanların yaşadığı sürece birbirlerine , hatta tüm canlılara, topluma ve geleceğe fayda sağlaması gerektiğini savunan biriyim.

Bence  eğitimsiz insan eğitimsiz köpek/hayvan gibi yaşamaya mahkumdur ! Dolayısıyla eğitimsiz insanın davranışlarıda eğitimsiz hayvanların davranışları gibidir, didişir dururlar, birbirlerini yerler ve herzaman en güçlüsü hakimdir hepsine ama en akıllısı değil. En güçlüsü yönetir hepsini ister aptal ister akıllı olsun. İnsanlarda ise bu güç bazen bedensel bazen ise maddi kaynak yada olanaklara denk gelebilir.

Umarım güzel ülkemin insanlarıda eğitimsiz insanlar tarafından sahip olunmuş güçlerce yönetilmezler.

Saygılarımla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s