Kader kavramına gizlenen zavallılar

İlk başta anlaşılması gereken kesin bir konu var oda şu, kader gibi bir kavrama nereden baktığınız onun anlamını kavramamızda yardımcı olacaktır. Nereden bakılabilirki derseniz şunu söyleyebilirim, dünya üzerinde bir varlık olarak kaderi anlamak yada dünyevi olmayan maddesel olmayan herşeyin üzerinde olan yaratıcı tarafından bakıldığında kaderi anlamak şeklinde ayırmalıyız.

Bakın insanlar sürekli yaptıkları saçmalıkları, işledikleri günahları, kötü seçimlerini vs her türlü pisliğini kader kavramına gizlenip kendilerini aklamaya çalışıyorlar. Diğer yandan ise bir kısım insan kaderini bazı insanların, durumların yada olayların değiştirdiğine inanıyor.

Şimdi bu noktada şunu düşünmeliyiz eğer kader kavramı allahın bizimle ilgili herşeyi önceden bilmesi ve hayatımıza dair herşeyin önceden yazılmış olması ise buraya kadar hemfikiriz demektir. Ancak bu herşeyin önceden belli olması kavramı eğer Allah katından bizim üzerimize bakıldığında gerçek anlamına kavuşuyor. Oysa bizim dünyevi hayatımızda yaptıklarımız kendi seçimlerimizle şekillendirdiğimiz hayatımızdan başka birşey değil ! Biz dünyevi olarak baktığımızda ortada bizim için belli olan hiç bişey yoktur ama yaradan bunu zaten biliyor ve bizim için onun katında bellidir. Ve bizim yaşamımızda bunun belli olmasının bizim için bir önemi yoktur çünkü biz kaderimizi kendimiz çiziyoruz ama ne çizeceğimizi herzaman yaradan bilir ve onun için önceden bellidir.  Oysa diğer yandan bizim tarafımızdan bakınca zaten belli olan bir hayatı yaşamanın neresi anlamlı olabilirki? Yada belli olan bir hayatta yaptıklarımızdan nasıl kendimizi sorumlu tutabilirizki? Bu saçma olurdu..

Bu anlamda insanların “kaderi” dünyevi hayatlarında kendi pisliklerini gizlemek için aciz ve rezil bir şekilde kullanmalarından nefret ediyorum !

Kader bizi yaradanın üstünlüğünü tamamlayan, onun herşeyi bilmesinden herşeye hakim olmasından dolayı doğan bir kavramdır. Ancak bu kavram maddesel hayatımızda somut bir hale getirilecek bir şey değildir ve varlığı sadece allah katında söz konusudur. (Bence)

Son olarak bir çok insanın yok hayatımızda 3 şey kaderde bellidir diğerlerini biz belirleriz vs gibi çocukca düşünceleride bir kenara bırakıp nasıl daha iyi bir insan oluruz nasıl yaşamımız boyunca borcumuzu yerine getirir ve iyiliğin yolunda ilerleriz onu düşünmeliyiz.

Saygılarımla..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s