Posta Yoluyla Yurtdışından Alışveriş Rehberi

Hala çevremde dahil bir çok insandan efsane haline gelmiş bir dizi ilginç şeyler duymaktayım. Ve bu anlamda edindiğim tecrübelerler, gümrük müşavirliğinden aldığım bilgiyle ve gümrük işlerinde çalışan insanlarla konuştuğum kadarıyla bir derleme yapıp sizlerle eğer yurt dışından bir ürün satın almak isterseniz bunun size ulaşıp ulaşmayacağı yada nasıl şeylere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgi vermeye çalışacağım.

İnternetten ürün siparişiniz gümrüğe takılırsa?

Ürünün geleceği posta adresine AVPİM tarafından bir tebliğ gönderilir. Ve bu tebliğde derki, xxx ülkesinden size bir ürün gelmiştir teslim almak için Topkapıdaki Avrupa Paket Postanesi ne gelmeniz gerekmektedir gibi bir ifade yer alır. AVPİM e gittiğinizde ürün orada kaç gün kaldı ise ve ürünün içeriğine göre hesaplanacak bir vergi ile birlikte ödemenizi yapar ürünü teslim alırsınız. Yaşanmış bir örnek, ABD den büyük bir kutu içinde 175$ lık bir model helikopter için yaklaşık 146TL ödedim. Vergi hesaplaması ya kutu açılmadan kutu üzerinde yazan tutarın yada kutu üzerinde yazmıyorsa içerisinde yer alan fatura üzerinden hesaplanır. İlginç olan ise 20$ lık bir posta ücreti verdiyseniz onuda vergiye dahil etmiş olmalarıdır.

İnternetten ürün siparişiniz gümrüğe takılmaması için?

Yukarıda anlattığım örnek aşağıda anlatacağım maddeleri sağlamadığı için gümrüğe takıldı. Burada önemli bir ayrıntı var gümrüğe takılma ve takılması durumunda vergilendirilme.Her gümrüğe takılan ürün için vergi ödemeyebilirsiniz. Zannediyorumki her paket açılmıyor daha çok bazı koşullara göre dikkat çeken paketler açılıyor ve içeriğine göre vergilendiriliyor veya vergilendirilmiyor.

Benim bildiğim kadarıyla,

 • Satın aldığınız ürün içeriğinin 100€ nun üzerinde olduğunu ifade eden bir yazının paketin yani gönderen bilgileri içinde yer alıyorsa o paketin gümrüğe takılma olasılığı fazladır,
 • Ürünü saran paketin dikkat çekmeyecek kadar küçük ise gümrüğe takılma olasılığı düşüktür,
 • Ürünün paketi UPS, Fedex gibi taşıma firmalarından getiriliyorsa sıradan bir paketten daha fazla içeriğinin kontrol edilme, gümrüğe takılma olasılığı vardır. Genelde en ucuz posta yolu gümrüğe takılmama olasılığı için daha etkilidir ama tabi diğer yandan posta güvenliği anlamında dez avantajlıdır. Ancak yinede yaşanan bir örnek vereyim 300-400$ lık hobi koleksiyon oyuncak getiren arkadaşım ürünlerin kapısına kadar sorunsuz geldiğini söylüyor. Sadece içlerinden birinde oyuncağı silah olarak değerlendirip gümrükten alamama gibi geçici bir sorun yaşanmış okadar.
 • Ürünün paketinde gönderen bilgilerinde firma ismi yazmıyorsa gümrüğe takılmayabilir. Örneğin paketi gönderen sizin kuzeniniz ve içinde de, kuzende unuttuğunuz fotoğraf makineniz var. Düşünün bunun için vergi ödermisiniz? Ancak ticari olarak yani satın aldığınız size gönderilmiş bir fotoğraf makinesi ve içinde tutarı yazıyorsa bunun gümrüğe takılma ve vergilendirme olasılığı çok fazladır,
 • Ve tabi diğer yandan ürününüz diyelim bu maddelerle binlerce paket içinden dikkat çekti ve incelemeye alındı işte ozaman ürün ithali yasak olan bir ürün ise yada bir den fazla ticari amaçla bir sürü ürün sipariş ettiyseniz işte ozaman gümrükte vergilendirilecektir,
 • Belki çok önemli olmasada yinede paketleri “Send as gift” gibi yani hediye olarak gönder seçeneğini işaretleyerek içeriğinin hediye olduğunu posta bilgileri içinde belirtilmesini isteyiniz.

Postacı ve Teslim adresi önemi,

Herşey yolunda gitse bile sıradan gelen postalarda postanızı teslim edecek güvenilir postacılara ihtiyaç vardır. Ayrıca postacı ürünü teslim etse bile verdiği kişi bizzat siz değil aracı kişiler olabiliyor. Bu nedenle banka gibi sürekli önemli evrakların gelip gittiği adresleri kullanmak artık paketin ülkemiz içindeki teslim adresi konusunda daha güvenilirdir.

Posta takip numarası,

Buarada son bir bilgi tutarı belli seviyelere ulaşan paketlerde satıcı firmalar ürünü takip etmeniz için tracking no diye bir takip numarası verir ve bu şekilde PTT nin sitesinden paketinizi takip edebilirsiniz. Ancak basit alışverişlerde (<25$) genelde bu numara verilmez.

Bugüne kadar yaptığım alışverişlerde,

 • ABD, towerhobbies.com ; 300TL lik elektronik malzemesi alış verişimde 30 TL vergilendirilirken, 4 sene sonra 175$ lık alışverişimde 146TL lik bir vergi ödeyerek ürünümü AVPİM den teslim aldım ve bu siteden son alışverişim oldu.
 • ABD, ebay.com (ABD) ; 109$ lık fotoğraf makinesi lensi alışverişimde gönderen kişi ismiydi, paket üzerinde tutar yazmıyor ve paket çok ufaktı. Böylece ürünü kapıma kadar sorunsuzca teslim aldım.
 • İngiltere, sendit.com ; 19GPB değeindeki PS3 oyunları üzerinde firma ismi yazmasına ve değerinin yazmasına rağmen ufak paketleriyle kapıma kadar sorunsuz teslim ediliyor.
 • Hong Kong, dealextreme.com ; 39$ a kadar çıktığım alışverişlerde üzerinde firma ismi yazmasına karşın ufak paketlerin kapıma teslim edilmesinde sorun yaşamıyorum.
 • Hong Kong, hobbyking.com; 50$ a kadar çıktığım alışverişlerimde paketin üzeirinde firma ismi yazmasına karşın ufak ama fiyat tutar beyanı konusunda esnek seçenekler sunan alışverişlerimde paket kapıma kadar teslim ediliyor.
 • İngiltere, cheapsmells.com ; Parfüm alışverişi yaptığım bu sitede zaten tutarlar yüksek olmadığı için gümrük sorunu çıkmıyor. Aynı şey strawberrynet.com sitesi içinde geçerli.
 • ABD, elden gönderim, Amerikadaki bir arkadaşın 168$ lık elektronik bir eşyayı bizzat elden göndermesi ile kapıma kadar teslimde hiç bir sorun yaşamadım. Çünkü söylediğim gibi ürün paketi ufak, göderen kişi, paketde ise ürün tutarına dair bir bilgi yer almıyordu.

Söylentiler ve efsaneler,

Bunların haricinde bir dizi efsane vardır. Bunlardan bir kaçı 100$’ın altındaki alışverişlerin her halükarda geçtiği, aynı yıl içinde yurt dışına gitmiş gelmiş kişilerin 500€ luk alışverişler yapabildiği, bayram zamanlardında 3 aylık bir period içinde ürün ithalinin serbest olduğu.

Bu bilgiler ışığında sizde yurtdışından korkmadan sipariş verebilirsiniz. Dikkat !! Burada yazanlar tamamiyle benim karşılaştığım durum, edindiğim bilgi doğrultusunda yazılmış olup %100 kesinliği yoktur. Karşılaşacağınız herhangi bir durumda bundan siz sorumlusunuz.

Eğer gümrük müsteşarlığından aldığım bilgilendirme yazısını okumak isterseniz tıklayın.

Ayrıca T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığındaki Posta ve Hızlı Kargo eşyası mafiyeti yazısını okuyabilirsiniz.

Posta Yoluyla Yurtdışından Alışveriş Rehberi” üzerine 3 yorum

 1. merhabalar. hobby kingten yapmış olduğunuz alışveriş yazısı dikkatimi çekti. size bir sorum olucaktı bilginiz varsa. ödeme yapımı sırasında Declared Value diye bir yazı var ve yanında %10 %20 gibi seçenekler mevcut buna göre +dolar eklemesi yapılıyor. bunun anlamı nedir ve alışverişte hangisini seçmeliyiz?

  Beğen

 2. Bu değer kutuya yazılacak yani beyan edilecek tutarı belirliyor. Örneğin 100$ lik alışveriş yaptınız %50 seçiniz dolayısıyla alışveriş postaya 50$ mis gibi yazılıp gösteriliyor. Gümrükte sorun yaşamamak için.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s