Gore-Tex Botlar Hakkında

Özellikle memnun olduğum bir ayakkabı modelini sizinle paylaşmak istedim,

Bir çoğunuz Gore-Tex diye birşey duymuşsunuzdur ancak tam olarak ne olduğunu belki bir çok kişi düşünmemiştir. Hala bazıları için Gore-Tex sanki bir ayakkabı markasıymış gibi algılanır. Oysa Gore-Text eldivenden, ayakkabıya yada kıyafetlerde kullanılan katmanlı bir üründür.

Gore-Tex Nedir?

Özetle su geçirmez ve aynı zamanda nefes alabilen bir yapı. Bir su tanesinden 20,000 kez ufak, su buharı molekülünden 700 kat büyük, 9 milyar gözenekli zar yapısına sahiptir Gore-Tex. Böylece su sıvı halde iken gözeneklerden geçemez ancak buhar haliyle (nem) gözeneklerden geçer ve ortaya su geçirmeyen ama hava alan bir yapı çıkmış olur. Dolayısıyla böyle bir teknoloji ayakkabılarda kesinlikle su geçirmez bir yapıya sahip iken aynı zamanda ayağınızın hava almasına neden olur.

Botlarda Gore-Tex

Doğrusu piyasada Nike, Adidas, Salomon, The North Face vs. gibi markaların bir çok Gore-Tex ayakkabısı mevcut. Hatta buna alternatifmiş gibi görünen Thermolate, Waterproof vs. gibi etiketlerde görebilirsiniz. Ancak Gore-Tex %100 su dayanınıklığı ile bunu garanti ediyor ve zarar görmesi yada bozulması halinde değişiklik yada onarımını sağlıyor. Detaylar için internet sitesini inceleyebilirsiniz.

Hangi marka Gore-Tex daha iyi ?

Bu konuda kesin ve net bir şey söyleyemem ama fikrimi şu şekilde dile getireyim, Gore-Tex ürünü anladığım kadarıyla örnek olarak ayakkabılarda sizi %100 sıcak tutacağını ve üşütmeyeceğini garanti etmiyor, sadece su geçirmezlik ve hava alma özellikleri ile ön planda. Böylece bazı markalardaki Gore-Tex ürünleri incelediğinizde şunu göreceksiniz, Nike marka botlarda günlük kullanım ve yumuşak tabanı uzun süreli yürüyüşler için acayip bir rahatlık sağlarken, Salomon botlarda (bazı modellerinde) daha sert ve dayanıklı sağlam bir ayakkabı iken, The North Face ve benzeri Outdoor spor markalarında ise çok daha sert ve sert hava koşullarına dayanıklı, soğuk geçirmeyecek kalınlıkta botlara rastlanıyor.

Dolayısıyla tercihinizi nasıl bir hava koşulunda ve kullanıma uygun olabileceğini düşünerek seçmelisiniz.

Ben Salomon ve Nike Gore-Text kullandım özellikle Nike Gore-Tex botlar uzun süreli yürüyüşlerler için yumuşak ve hafif yapısıyla ekonomik fiyatlarıyla şehir kullanımına çok uygun, tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s