Cumalıkızık Köyünde Yağmurlu Bir Gün

Bursaya bukadar yakın olduğunu bilmediğim Cumalıkızık köyüne gittim. İyiki gitmişim bukadar şehre yakın ve aynı zamanda bir okadarda kendi atmosferiyle uzak bir yer beklemiyordum.

Cumalıkızık’a giden yol üzerinde göreceğiniz diğer yerleşimler göreceklerinizin bir teminatı değil, köye girdiğinizde bir anda kendine has dokusu ile bambaşka bir yere geliyorsunuz. Ben yağmurlu bir günde orada bulunmama rağmen çok güzel bir atmosferi vardı. Sadece yağmurun sesi, yol olmuş döşeme taşların ortasından akıp gidiyor köy yollarında, yağmur her köşede ayrı bir tınıda şırıldıyor, ara ara güneş açıyor kuşlar sesini duyuruyor..

Kızık Köyleri ve Tarihi

Cumalıkızık köyüne dair en güzel detay bilgiyi Bursa Valiliğinin internet sitesinde sunduğu Cumalıkızık Rehberinden okuyabilirsiniz.

Kızık köylerinden dokusunu koruyan ve sanırım en güzeli olan Cumalıkızık köyü blok taş yolları, kerpiç evleri ve hayat denilen (avlu denir sanırım bursada) evlerin girişindeki yaşam alanıyla şehirlerde hiçte görmeye alışılmadık köy yaşamını olduğu gibi sizlere hissettirecek.

Cumalikizik-Koymeydani

Peki ne yapabilir, zamanınızı nasıl geçirebilirsiniz?

Köyde bir çok ev belliki ziyaretçisininde çok olmasından, bahçesini bozmadan olduğu gibi oturulabilir ufak kafelere dönüştürmüş. Böylece bir çok yerde aslında köye gelmiş bir tanrı misafiri gibi kömürde demlenen çay kahve içebilir yada köy kahvaltısı, gözleme yiyebilirsiniz. Birçok ev size kendi yaptığı lezzetleride paylaşıyor olacaktır.

Köy meydanında yağmurlu havaya rağmen bir çok tezgah kuruluydu. Köylüler bal, reçel, erişte, kuskus yiyecek yada Cumalıkızık evleri magnetleri vs gibi süs eşyaları sergileyip satıyorlar. Köy meydanı köye gelen otobüslerle düzenli ziyaretçi akınına uğruyor, böylece meydan hep cıvıltı, hareketli.

Cumalikizik-Tezgahlar

Bursaya gitmişken Cumalıkızık köyüne uğramamak olmazmış demek, geçte olsa bende bunu öğrendim, gitmediyseniz mutlaka sizde uğrayın.

Gezi içinde yayınlandı

Cumalıkızık Köyünde Yağmurlu Bir Gün” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s