Canon Eos 650D Detayları

Önemli Uyarı ! (Canon Eos 650D makine sahibi olan kişiler yada almak istiyenler yazının en altındaki Canon tarafından yapılmış uyarıyı mutlaka okumalılar.)

DSLR makinelerde video özelliğine ne gerek var derken kendimi bu özelliği kullanırken buldum. Bugüne kadar 350D, 450D ve 550D kullanma şansım oldu. Bir kere Canon’a alıştıktan sonra sade menüsü kolay kullanımı ile insan bırakamıyor.

Canon Eos 650D

Canon Eos 550D’den sonra 650D’nin farkı nedir ve almaya gerek varmı derseniz şunları söyleyebilirim. Canon Eos 550D kullanırken özellikle fotoğraf çekimleri dışında anı anlamında kısa videolar çekmek oldukça keyif vericiydi. Böylece makineyi bir video kamera gibi kullanmak ve bu doğrultuda bazı beklentileri oluşturdu.İşte bu beklentileri 650D modelinde karşılamışlar.

Video Çekim Kolaylığı

Canon Eos 550D’den sonra Canon Eos 650D’de video çekimine dair bir dizi iyileştirmeye gidilmiş. En başta video çekimi fotoğraf modlarının arasından çıkarılmış yani video çekmek için yuvarlak tuşta geçiş yapmanıza gerek kalmıyor. Video moduna geçmek için açma kapama tuşunu bir kademe daha ileri itiyorsunuz böylece daha hızlı bir geçiş sağlanmış oluyor. Ek olarak flash üzerine stereo mikrofon eklenmiş muhtemelen böylece daha kaliteli ve gerçekçi ses kayıdıda sağlanmış oluyor.

Canon Eos 650D Video Mode
Canon Eos 650D Stereo Mikrofon

Sürekli Odaklama

Canon Eos 550D de çektiğiniz objeye devamlı odaklama yapan bir özellik yoktu siz odağı kendiniz yapmak zorunda kalıyor buda görüntüye hem bulanıklık hemde ışık değişimi olarak yansıyordu. Oysa şimdi Canon Eos 650D ‘de odak ayarı devamlı şekilde makine tarafından yapılıyor adeta bir video kamera gibi. Tabi sahip olduğunuz objektife göre illaki biraz görüntüye odak sesi yansımıyor değil ama Canon Eos 550D ye göre çok fark var. Odaklamayı ayrıca yüz tanıma yada takip etme özelliğine görede yapabiliyorsunuz böylece kadrajdaki kişi yada nesne hareket halinde olsa dahi yüzüne yada belirlediğiniz noktaya göre odak sürekli kendini yeniliyor.

Hareketli LCD Ekran

Canon Eos 550D’de video çekimleri esnasında kalabalık ortamlarda yada bazı açılara dönmek zorunda olmadan hareketli bir LCD ekran ihtiyacı doğmuyor diyemem. Canon Eos 650D’de hareketli yani katlanabilir hatta doğrudan kendinize çevirebileceğinzi LCD ile daha kolay video çekimi sağlanabilir.

Dokunmatik LCD Ekran

Hareketli LCD ekranın en büyük özelliklerinden biri dokunmatik oluşu, menü ayarlarını dokunmatik yapmak dışında özellikle video çekimi esnasında dokunduğunuz noktalara göre odaklama yapması kullanışlı olabiliyor.

Canon Eos 650D Dokunmatik Ekran

Seri Çekim

Canon Eos 650D’de önceki modellerde duyduğunuz ayna hareket sesi değişmiş, muhtemelen bu yapı Canon Eos 7D deki ile aynı. Çünkü bu makine ile birlitke saniyede 5 kare çekim yapabilecek hıza ulaşılmış. Özellikle hareketli PAN çekimlerde bu tip bir özellik daha güzel bir kare yakalamak için oldukça şans veriyor insana.

Bu özellikler dışında Canon Eos 550D deki Digit 4 işlemci yerine Digit 5 işlemci yerini almış, ISO değeri 1 basamak daha artabiliyor, 18 Megapixel özelliği ile bazı yeniliklerde söz konusu, bunları daha teknik incelemelerde internette bulabilirsiniz.

Sonuç

Canon Eos 550D kullanırken Canon Eos 650D ye geçmek mantıklımı derseniz, bunu hangi şartlarda yaptığımıza bağlı olarak değişir derim. Örneğin Canon Eos 650D Türkiye’de pek yaygın bulunan bir alet değil. Canon Eos 600D bile 2500TL ye satılırken bu aleti ucuza bulma şansınız pek yok, ağustos ayı sonunda Teknosa satış fiyatı 3200TL civarındaydı. Ancak Almanya’da cyberport.de 786€’ya satılıyor, üzerine Tax Free’de düşünülürse böyle bir yerden alma şansınız olursa oldukça hesaplı bir alışveriş olacaktır.

Canon Eos 650D Modellerin Bazılarında Hatalı Üretim

Canon kendi internet sayfasında bazı Canon Eos 650D makinelerinde, makinenin her iki yanındaki kavrama plastiğinde çinko kullanıldığını ve bunun yüksek sıcaklık yada neme maruz kalması durumunda makinenin siyah kaydırmaz kavrama plastiklerinin beyazlamasına sebep olduğunu duyurdu. Aynı zamanda bu çinko (zinc bis) materyalinin bazı ciltlerde alerjiye, gözle temasında ise kızarmaya neden olduğunu ancak bu herkeste alerjik tepkimeye neden olmadığını yazdı. Bu yazıyı şu linkten okuyabilir ve link içerisindeki arama kısmından seri numarası ile sorgu yapılarak makinenin etkilenmiş (affected) yada etkilenmemiş yani sorunsuz olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s