Avusturya, Viyana Gezisi

Viyana’da Türkler

Osmanlı İmparatorluğu Viyana kapılarına dayanmış ve dönmüş ancak arkasında çok mu Türk bırakmış, nasıl bir iş bu heryerde Türk var. Türk dükkanlarından çalışanlarına kadar şehirde hiç yalnız değilsiniz en ummadığınız tipler Türk çıkıyor ve siz ingilizce anlaşmaya çalışırken bir anda anlıyor ve Türkçe devam ediyorsunuz konuşmaya.

Lüksten Uzak

Şehirde birçok saray var hani bu sarayları lüks kelimlesi dışında tutarsak genel olarak şehir nedense insana biraz eskimişlik yer yer köhne hissi uyandırıyor. Daha çok bir şehrin kalitesiz yerlerinde yada göçmenlerin mahallelerinde rastlayacağınız dükkanlar, eski tozlanmış vitrinleri, güneşten ağarmış renklerde ürün kutuları hatta Türkiye’de ne alırsan 1 milyon’a dükkanlarından 1€ versiyonu olanları insanın dikkatini çekiyor. Tabi bunlar heryerde değil ancak en işlek caddelerinde de var.

Avrupada Trafik

Ve yine bir Avrupa şehri ve yine saat gibi işleyen bir şehir. 6 adet metro hattı, tren yolları, tramvaylar, otobüsler derken inanılmaz şekilde ulaşım kolaylığı sağlayan bu yapı ile heryere kolaylıkla gidebiliyorsunuz. Söylenenin aksine Viyana’da trafikte yayalara öncelik veriliyor ve genel olarak bir sıkıntı yaşamıyorsunuz.

Herkes Bisikletli

Güvenlik ve İnsanlar

Gezi rehberlerinde gideceğiniz ülkeye dair mutlaka güvenlikle ilgili bir not düşülür. Şuna buna dikkat edin vs., bu ülkeye dair özel bir not yazmamışlar sadece Prater’de dikkatli olun demişler. Doğrusu o bölgede de bulundum gördüğüm kadarıyla diğer bölgelerden farklı bir şey yok. Zaten bu bölge hafta sonları daha çok parka gelen ailelerle dolu. Beş günlük tatilimde hiç bir sorun yaşamadım ve oldukça güvenli rahat bir tatil geçirdim Viyana’da.

Viyana’da insanlar aşırı rahatlar. Aslında diğer avrupa şehirlerinde de durum böyle, herkes dilediğince giyinip, dilediğince istediği heryerde istediği gibi davranabiliyor. Kimse kimseyi izlemiyor kimse siz yabancısınız diye gözlerinizin içine bakıp sizi takip etmiyor. Zaten insanlar dijital hayatın içinde kaybolmuş ya müzik dinliyor ya kitap okuyor yada düşüncelere dalmış etrafı hiç izlemiyor. Biz genelde metroda birinin karşısına otursak kesin biraz birbirimizi süzer izleriz ama burada kimse ilgilenmiyor herkes kendi dünyasında.Ancak yinede yardım severler, herhangi bir durumda yol tarifi yada bir konuda yardımcı olmak için kendilerini çekmiyorlar.

Bisikletle Ulaşım

Burası tam bir bisiklet şehri desek yalan olmaz. Zaten şehirde scooter ve bisiklet çok fazla kullanılıyor. Yine yaşına bakmaksızın herkes ulaşım yada spor amaçlı bisikleti ile onlara ayrılmış yollarda yol alıyorlar.

Havalimanından Şehre Ulaşım

Hava limanından indiniz ve şehre gideceksini sanırım bunu 3 yolu var, ancak en kolayı bizdeki Havataş gibi Vienna AirportLines 8€ tek yön veya tatilinizin gidiş ve dönüşünü düşünüp 13€ çift yön şehir merkezine, Westbahnhouf yada WienMitte tren/metro istasyonlarına varabilirsiniz, ulaşım saatleri için linkteki internet sitesinden bilgi alabilirsiniz. Diğer seçenekler ise CAT City Airport Train doğrudan şehir ve WienMitte arasındaki tren hattıdır ancak fiyatı tek yön 12€ çift 19€’dur. Diğer bir seçenek taksi kalıyor, Mariahilfe caddesindeki otelden 35-45€ civarında bir ulaşım bedeli tutuyordu.

Oteller

Genel olarak bir şehirde tereddüt ettiğim noktalardan biri seçeceğim otelin ulaşım kolaylığı ve güvenli bir bölgede olup olmadığıdır. Doğrusu sonradan gördümki bu şehirde güvenlik konusunda çok kaygılanacak bir şey yokmuş. Ayrıca bölgelere gelince otelin merkezi ulaşım noktalarına yakın olması yetiyor ve fazlası ile kullanışlı oluyor. Tabi amacınız geceliği 250€ olan bir otelde kalmak değilse bu söylediklerim geçerli :). Dolayısıyla Viyana’daki Stephanplatz, Westbahnhof yada Mariahilfer Strasse gibi yerler oldukça merkezi sayılır özellikle bu cadde üzerinde otellerin fiyatları çok uygun.

Şehirde Gezilecek Yerler

Dikkat ettiyseniz genel olarak gazetelerde Avusturya, Viyana turu çok uzun değildir. Ve Viyana’nın Budapeşte, Prag ve Bratislava’ya yakın oluşu bu şehirlerle birlikte paket tur olarak yapılır. Çünkü Viyana’da 3-4 gün sonra bu şehrin simgelerini gezmiş ve başka nereleri gezsek diye düşünüyor olacaksınız.

Şehir saray, sergi ve müze şehri. Dolayısıyla tarih, psikoloji, felsefe ve klasik müzik ilgilisiyseniz dolaşak çok şey var. Sigmund Freud müzesi, Mozart’ın yaşadığı ev, Oyuncak ve Bebek Müzesi, Müzik Deneyimi Sergisi, Otto Wagner eserleri vs vs çok fazla şey var.

Ancak özetle bir çok gezi kitabında gördüğüm sanırım Viyana’nın simgeleri haline gelmiş şeylerin başında şunlar yer alıyor,

  • Stephansdom,
  • Belvedere Sarayı,
  • Mozart’ın evi,
  • Schnbrunn Sarayı,
  • Prater,
  • Musikverein,
  • Hundertwasser Haus

    Stephansdom

Gitmeden önce mutlaka zevkinize göre bir araştırma yapın çünkü ancak böylesi sizi daha fazla tatmin edecektir. Eğer kahve ve tatlı meraklısıysanı Cafe Hawelka’ya, tembellik yapmak istiyorsanız uygun bir zamanda Bruno Kreisky yada Sigmund Freud Park’ına, belki ilginç olabilecek Schulhof ta Bebek ve Oyuncak müzesine, Kohlmart’ta ünlü pastane Demel Konditorei’ye, gösteri zamanında sanırım biletle izleyebileceğiniz İspanyol Binicilik okulunda klasik müzik eşliğinde atların gösterisine, saray gezmek isterseniz Belvedere,Hofsburg yada Schonbrunn’a, gençlerle birlite açık havada oturmak ister sergileri gezmek yada ister bişeyler içmek isterseniz Volkstheather durağı yakınındaki MuseumsQuartier’e, Paskalyaya yakın bir zamandaysanız Spittelberggasse’de kurulan açık hava pazarlarına, Naschmarkt’ta kalabalığa karışıp pazarda biraz vakit geçirmeye gidebilirsiniz.

Şehri Gezmek İçin Alternatif Yollar

Mutlaka bir kaç günlük metro kartı yada 3 güne denk gelen Vien Card alın derim. Vien kart 19€ ve 72 saatlik metro, otobüs ve travay ulaşımı ücretsiz ve beraberinde bazı noktalarda geçen indirim kuponları veriliyor. Böylece bu kart ile şehrin bazı kafe yada dükkanlarında %10’a kadar indirim sahibi olabiliyorsunuz.

Eğer information point’den alınma bir haritanız varsa genel olarak şehir hakkında bilgi almak için ufak bir tura yapabilirsiniz. Böyelce harita üzerindeki noktaların birbiri ile olan yakınlığını göreceksiniz. Viyana ufak bir şehir.

Viyana tramvay hatlarında Sarı Tramvay ile Ring turu atıp şehrin önemli noktalarından 4€’ya geçebilirsiniz.

Bunun haricinde City Buslar ile panaromik geziler mevcut bu otobüsler Albertinaplatz’tan da kalkıyor.

Bir başka alternatif ise Pedal Power ile toplu ve rehberli bisiklet turlarına katılmak 22€-39€ civarında değişiyor.

Ve fayton turları.

Diğer yandan şehirdeki bir çok nokta birbirine yakın olduğundan yürümeyide tercih edebilirsiniz.

Viyana’da Fayton Turu

Alışveriş

Viyana’da özellikle buraya ait çok özel güzel şeyler ön planda kolay bulunur diyemiyorum yine heryerde çin malı klasik turistik hediyelikler mevcut. Almanya’ya yakınlığı ile alman mutfak markalarının satılı olduğu bir çok dükkan var bunlar Türkiye’ye göre kısmen ucuz. WMF markasına ait ürünler tax free’de düşünülünce Türkiye fiyatına göre yarı yarıya denebilir. Malum yine elektronik ürünler örneğin fotoğraf makinesi vs Türkiye’ye göre ucuz.

Avrupa şehirlerinde AVM’ler pek yaygın değil biliyorsunuz. Mariahilfer caddesinde Grossmarkt spor mağazalarından, ev eşyalarına, saturn elektronik mağazası ile büyük sayılabilecek bir AVM. Stephansplatz’da Kartner caddesi ve onunla kesişen Graben caddesi mağazalarla dolu. Burada Svarowski’nin mağazası içerisinde indirime girmiş ürünlerini bulabilirsiniz.

Mutlaka Klasik Müzik Konserine Gidilmeli

Viyana’da yolunuzu klasik müzik gösterilerine bilet satmak için kesecek kişiler göreceksiniz. Bunlardan bilet almak güvenli ancak hangi gösterinin kaliteli olduğunu bilmek oldukça güç. Bazıları ufacık bir salonda 50 kişiyi geçmeyecek bir gösteri iken bazıları çok daha görkemli. Dolayısıyla klasik müzik dinletisi için mutlaka otelinizden bilgi alın. Ayrıca konser salonlarında da bilet satılıyor böylece daha görkemli ve kaliteli bir konsere gidebilirsiniz.

Heryerde Klasik Müzik

Yemek

Viyana’da yemek pek ucuz değil. Aslında bir çok kafe kaliteli hizmet ve tat sunarken tabiki fiyat olarakta bunu hakediyor. Yemek için size kaliteli bir yer tavsiye edemeyeceğim çünkü ben girmedim. Sadece kahve ve tatlı yemek için eski ve ünlü bir Cafe olan Hawelka‘yı ayrıca Cafe Central‘ı görmeye vakit ayırabilirsiniz diyebilirim. Şehirde epey meşhur olan Sacherstorte kekini deneyebilir ve aynı zamanda hediye olarakta güzel tahta kutularda satın alabilirsiniz. Tek kişilik bir hediye kek 19€.

Malum Viyana’nın en meşhur bilinen lezzeti Viyana usulü Wiener Schnitzel’dir, dana veya domuz eti dilimleri ile galete ununda kızartılır.

Yok eğer ben şehirde ucuza nerede yemek yiyebilirim derseniz, Nordsee balık yemek için harika bir fastfood dükkanı. Bir çok semtte şubesini görebilirsiniz.

Viyana’da Daha Fazla Vakit Geçirmek

Viyana’da parklar çok fazla, dilediğiniz bir tanesine gidip vakit geçirebilirsiniz. Stadpark ve Rathous çevresinde dönemine göre etkinlikler düzenleniyor.

Şehrin ortasındaki Donau parkında Uno City durağında inip Donauturm da 250m yükseklikte döner restaurant’da yemek yiyebilir şehir manzarasını izleyebilirsiniz, giriş 6,9€.

Donatrium, 252m Yükseklikte Döner Restaurant’da Şehir Manzarası
Donautrium’dan Manzara
Donau Bölgesi

Şehrin doğusunda yer alan Prater Viyanalıların pazar eğlencesi durağıymış, adeta bir panayır gibi düzenlenmiş Lunapark ve bisiklet yolları ve park iç içe. Burada insanın yüreğini hoplatan oyuncaklara binebilir dahada önemlisi şehrin simgesi haline gelmiş 2. Dünya savaşında yara almış ve sonra onarılıp günümüze kadar (1897 den beri) kalan Dönme Dolaba/Wiener Riesenrad binebilirsiniz, kişi başı 8€.

Prater’de II.Dünya Savaşından Sonra Şehrin Simgesi Olan Dönme Dolap

Prater-Modern-Wheel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s