Playstation 3 Komponent Kablo ile HD Görüntü Almak

Sadık bir PC kullanıcısı olarak ilk defa Playstation 3 ile konsol dünyasına adım attım. Playstation 3’ü konsolumu HDMI kablo ile Full HD Samsung LCD Tv ile kullandım. Ancak bir süre sonra anlamsızca HDMI görüntü alamadım, hatta HDMI portunda hiç bir fisiksel zarar olmamasına karşın kendi kendine HDMI’dan görüntü alamaz oldum.

Samsung LCD’lerde HDMI portlarının bazen tv tarafından tanınmadığı sorunu yaşanıyormuş. Ancak farklı HDMI kablolarla denememe rağmen yada TV’ye reset atmama rağmen Playstation 3′ ü HDMI’dan çalıştıramadım.

Güvenli Mod ile Playstation 3’ü Açmak

Eğer Playstation 3’de görüntü alma ile ilgili sıkıntı yaşıyorsanız servis tarafından ilk tavsiye edilen şey, Playstation 3’ü tek bir görüntü kablosu ile bağlayıp (Ya HDMI ya AV yada Komponent) alet kapalı iken açma-kapama tuşuna basılı tutarak açıp 3 saniye bekledikten sonra 2. bip sesini bekleyene kadar açma-kapama tuşunu basılı tutmanız. Sonra Playstation 3 algıladığı görüntü kablosu ile ekrana görüntü verecektir. Ancak benim yaşadığım sorun gibi HDMI portundan hiç bir görüntü alamıyorsanız aşağıdaki alternatif yöntemi denemenizi tavsiye ederim.

Sony Playstation 3 Garantisi ve Servisi

İlk defa bu kadar yaygın olan bir alete bu kadar kısıtlı servis verildiğine şahit oldum. Düşünün binlerce satılan bir ürün garanti süresi dolduğunda neredeyse kucanızda kalıyor. Çünkü Playstation 3’e Türkiye’de Sony’nin yönlendirdiği 2 resmi elektronik firma teknik servis desteği veriyor. Bu firmaları da eğer garanti süreniz dolduğunda ararsanız size şunu teklif ediyorlar: “Biz Playstation 3’ün kapağını açmıyoruz, aleti yurtdışına gönderiyor ve size yenilenmiş (sıfır ürün değil, refurbished) bir cihazı 150€ karışlığında verebiliyoruz.” diyorlar. Düşünsenize 600-800 TL ödeyerek senelerce kullanılabilen bir ürün alıyorsunuz sonra garanti süresi dolduğunda 150€ ya ancak çalışan bir alet sahibi olabiliyorsunuz. Bu noktada en büyük tavsiyem Teknosa gibi mağazalarda uzatılmış garanti süreleri gibi hizmetler satın alabiliyorsunuz, işte bu hizmet ile garanti süresi dolmuş olsa bile Teknosa’nın kendi garantisi dahilinde ücretsiz ürünü sıfır bir ürünle değiştirebiliyorsunuz.

HDMI Portundan Görüntüye Alternatif Komponent Kablo

Playstation 3 Komponent Kablo ile Full HD GörüntüPlaystation 3’den sadece HDMI port/kablo ile full hd görüntü almıyorsunuz. Komponent kablo ile R/G/B ve R/L çıkışları olan bu kablo ile full HD görüntü alabilirsiniz. Tabi diğer yandan dez avantajları var. Bu kablo sanırım görüntüyü eski Analog yöntemle TV’ye aktarıyor. Böyle olunca kablonun kalitesi kusursuz bir görüntü almak için önemli rol oynuyor. Örneğin fotoğrafta örneğini verdiğim kabloyu kullandığımda neredeyse kusursuz görüntü alıyorum diyebilirim ancak özellikle tv arkasındaki elektriksel alan yüzünden görüntüde dalgalanmalar görebiliyorsunuz. Ayrıca tüm görüntüye çok hafif bir parazit yansıyor, bu yakından fark edilirken uzaktan fark edilmiyor. Sonuç olarak HDMI kablo ile Komponent kablo görüntü farkını özetlersek, görüntü AV bağlantıya göre tabiki herikisinde çok iyi. Ancak HDMI da görüntü kusursuz keskin ve temiz iken Komponent kabloda Full HD görüntü alıyor ancak yer yer renk ve ekran bölgelerinde ufak parazitler olabiliyor. Zannedersem kaliteli bir kablo ile bu sorunlarda ortadan kalkacaktır. Fotoğrafını verdiğim bu kabloyu Teknosa’da Kontörland markası ile 14TL’ye bulabilirsiniz. Bu çözüm garantisi bitmiş ve HDMI portu bozulmuş ve 150€ vermek istemeyen kişiler için en uygun aklternatif.

Playstation 3 Komponent Kablo ile HD Görüntü Almak” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s