Windows Phone 8 ve İlk İzlenimlerim

Uzun süredir Iphone 4 kullanan biri olarak en sonunda büyük bir merakla daha ucuz bir telefon olan Nokia Lumia 920 WP8 alarak bu dünyaya adım atmak istedim. Windows .Net Yazılım Geliştirici olarak böyle bir telefonda uygulama geliştirmek benim için iştahımı kabartan bir seçenek, daha çok bu nedenle bu telefonu satın aldım.

Bu yazımda sizlere Nokia Lumia 920 WP8’i daha önceden kullandığım Iphone 3s, Iphone 4, yada inceleme fırsatım olan Iphone 5 ve HTC 8x WP8’e kıyasla anlatıyor olucam.

İlk İzlenim

Windows Phone 8 yeni bir işletim sistemi olarak gerçekten çok renkli ve kişiselleştirilebilir bir uygulama. Iphone kullananlara göre oldukça esnek ve kişiselleştirilebilir ana ekranı, rengarenk tasarımı ile özellikle genç ve bayan kullanıcılar ideal bir alet gibi.

İşletim Sistemi Hızı

Windows Phone 8 sanki Nokia Lumia 920 üzerinde özellikle daha hızlı çalışıyor gibi geldi bana. Bunu söylememe neden olan şey aslında daha çok HTC 8x üzerinde çalışan WP8 özellikle ana ekrandaki dokunmatik hassiyeti oldukça yavaş geldi. Yani HTC 8x’in hoşgeldin ekranındaki kaydırma hareketi nedense parmağınızın hareketini 0.3 saniye gibi geriden takip ediyor. Özellikle Iphone kullanan biri için parmak hareketine olan duyarlılık HTC 8x’de biraz yavaş ve rahatsız edici. Buna karşın Nokia Lumia 920 de ise bu çok daha hızlı ve bu nedenle özellikle HTC 8x’den vaz geçmeme neden oldu. Ancak yinede unutmamak gerekirki bu hassasiye Iphone dan daha iyi değil ama makul.

Kişi Listesi

Her şey önce telefonunuzda öncelikle bir hotmail hesabı tanımlamak yada girmekle başlıyor. Burada hotmail Iphone’daki ICloud’a karşılık geliyor. Windows Phone 8’de People/Kişiler diye bir liste var. Bu liste tüm sosyal ağlardaki kişileri tek bir listeye toplayarak telefonunuzun kişi listesini oluşturuyor. Örneğin Facebook, Twitter, Linkedin ve Hotmail kişileriniz bu listede toplanıyor ve aramalarınızı buradan gerçekleştiriyorsunuz, bu nedemek? Iphone’da var olan kişileri WP8 e Veri aktarma özelliği ile aktarabiliyorsunuz, böylece tüm kişiler WP8’in hotmail kişi listesine otomatik upload ediliyor. Bu aslında ilk bakışta pek hoş bir özellik değil çünkü hotmail kişilerinizde daha önceden kayıtlı olan unutmuş olduğunuz ve kullanmadığınız kişilerinde belirmesine neden oluyor. Yani bir anda önemsemediğiniz hotmail kişi listeniz telefonunuzda herşeyiniz oluyor. Dolayısıyla twitterdaki kişiler facebooktaki kişiler bir anda telefonunuzdaki kişi listesini oluşturabiliyor. Oysa düşünsenize bir çoğu belki laf olsun diye eklediğiniz kişiler olabilir. Neyse bu durumda Filtreleme ile bazı sosyal ağları dışlayabiliyorsunuz.

Mesajlaşma

Telefonda mesajlaşma öncelikli olarak hotmail messaging’e yönlendirilmeye çalışılıyor sanırım. Yani Iphone’daki gibi Imessage. Telefonunuzu ilk kurduğunuzda dikkatinizi çekecektir telefon içerisinde windowsun bir yazılımı sizin facebook hesabınıza ulaşıp bir uygulama gibi kendini ekliyor. Sonrasında tüm kişilerinizi telefonunuza ekliyor. Ancak bu facebook ile mesajlaşma anlamında tam bir barışıklık anlamına gelmiyor. Facebook uygulamasını ayrıca kurmanız gerekiyor ancak ozaman gerçekten facebook uygulamasının tüm özelliklerine ulaşabiliyorsunuz. Bunu yapmadığınız takdirde People için eklediğiniz Facebook hesabınız size gelen mesajların okunması için yeterli olmuyor yani herhangi bir uyarı almıyorsunuz.

Pil Ömrü

Teknik olarak Nokia Lumia 920 2000mA lik bir pil ile HTC 8x’in 1800mA’lik piline göre birazcık daha uzun süreli görünüyor. Ancak ilk aldığım günkü ayarlar ve kullanım ile pil sadece 1 gün yetti, kağıt üzerinde yazan 320 saati göremedim. Bir günlük bu kullanım için telefon ayarlarım; Bluetooth kapalı, Wifi açık, Ana ekra sosyal medyadan besleniyor, 3G açık, NCF açık, Ekran parlaklığı otomatik olarak ayarlıydı.

Tasarım

Nokia Lumia 920, HTC 8x’e göre daha şık görünüyor. Özellikle parlak renkli kasası ve parlak ön camı ile şık bir görüntüsü var. Ancak parlaklık HTC’ye kıyasla ilk bakışta biraz rahatsız edici olabiliyor. HTC’ nin ekranı Lumia’ya göre uzun ve kısa, Lumia’nın ki ise kısa ve geniş. Aslında bu durum HTC’nin cebe daha rahat girmesine ve aslnıda daha ergonomik olmasına neden oluyor bence. HTC’yi elde tutmak daha kolay, oysa Lumia 50gr fazla ağırlığı ile HTC’ye göre daha ağır ve tutması daha zor hissi uyandırıyor.

Telefonun Eksikleri

Iphone kullanıcısı olarak alıştığım bazı ayarlar var ve bu ayarları Windows Phone 8’de bulamadım. Örneğin ilk Iphone kullandığımda teknik biri olarak bu telefonda hiç bir detay ayar yok demiştim. Oysa şimdi WP8’de Iphone’a kıyasla detay ayarlar hiç yok. Örneğin Iphone’da yer alan epostaların 5KB büyüklükte olması halinde yüklenmemesi, İçeriğinden detay yüklenip yüklenmemesi, diyelim yatarken telefonu kullanıyorsunuz ve telefonun ekranının dönme hareketinin kilitlenmesi gibi bazı detay ayarlar yok. Daha bir çok şey sayılabilir ancak kullandıkça bir ihtiyaç gibi bazı şeyler karşınıza çıkıyor.

Yani özetle WP8 genel ayarları ile oldukça sade ve basit. Henüz bulamadığım özelliklerden biri ise uygulamaları gruplamak. Uygulama gruplamak Iphone kullanan biri olarak onlarca uygulama yükleyip bunları bir araya gruplamak bence çok büyük bir kolaylık. Ancak WP8 de uygulamalar bir liste olarak kaşınıza geliyor ve bu liste ne kadar çok uygulama yüklerseniz okadar uzayıp gidiyor. Burada istediğiniz uygulamayı bulmak için 2 kolaylık sağlanmış; biri uygulama arama, ikincisi ise harf harf gruplanmış uygulamaları ilgili harfe basarak harf grubu içerisinde seçim yapmak.

İlginç bir detay ise, telefonunuza birden fazla eposta hesabı yada sosyal ağ tanımlarken kullandığınız şifre alanlarının hemen yanında “Şifreyi Göster” diye bir seçenek var. Bu gizli olan şifrenizin ne olduğunu görmek için kullanılıyor. Ancak telefon okadar kişisel bir cihaz haline geliyorki, bir başkası ile cihazı paylaştığınızda bu seçenekle tüm şifrelerinizi rahatlıkla görebilme seçeneği sunmuş oluyor.

Windows Phone 8 En Güzel Özelliği

Bence en güzel özellik hmmm sanırım ilk aklıma gelen; Ana ekranın kişiselleştirilebilir olması ve kilit ekrana koyabileceğiniz fotoğrafın ister internetten ister sosyal ağdaki fotoğraf albümünüzden beslenebilir olması. Dolayısıyla ortaya günden güne değişken bir cihaz ortaya çıkıyor. Iphone’daki ana ekranın kısıtlı oluşuyla bu telefonun esnekliği arasında oldukça fark var. Bu nedenle cihazı kullanmak ve kişiselleştirmek çok güzel bir özellik.

Windows Phone 8 Almak İçin Birkaç Neden?

WP8 almak için bir kaç neden, öncelikle fiyatı çok uygun, iphone’a kıyasla fiyat avantajı var, çok eğlenceli interaktif bir telefon, internet kullanımı ağırlıklı olan kişiler için keyifli kişiselleştirilebilir ana ekranı çok başarılı. Yok ama sadece bir telefon olsun telefondan ötesi olmasın derseniz o zaman tabiki bir çok telefon gibi bunuda almak pek anlamlı değil. Ancak şunu söylemek lazım Iphone her zaman ayrı bir seçenek, iphone’a kıyaslamaktansa aslında WP8’i Android’le kıyaslamak daha anlamlı olur. Ancak Android kullanmadığım için ne yazıkki bu konuda bir yorum yapamıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s