Bir Babanın Gözünden Normal Doğum Hikayesi

Dikkat, Burada anlatıcaklarım anne ve babalara çocuk sahibi olmadan önce başlarından neler geçebileceğine dair fikir sahibi olmalarına karşılık benim kendi tecrübelerimdir. Hiç bir şekilde kimse aynı şeyi yaşayacak diyemem bu bağlamda isteyenler anlattıklarımdan kendilerine bir fayda çıkarabilir yada dikkate almayabilirler !

Eşler En Büyük Yardımcı

Endişeli, sinirli ve hatta ne yapacağını bilmeyen bir erkek olarak çok şey öğrendim. Erkekler hamilelik süreci ile birlikte eşinizin en büyük yardımcısı oluyorsunuz. Ancak ilk defa bunu yaşayacak yani bu dönemi paylaşacak biri olarak oldukça tedirgindim.

Bu anlamda öncelikle kendimi rahatlatmak adına eşimle birlikte bir doğum öncesi hazırlık kursuna gittik. Söylemeliyimki bu kursa gitmeden önce heralde tek eşi ile birlikte gelen erkek olacağımı düşünüyordum, hiçte öyle değilmiş. Zaten şunu belirtmeliyimki kesinlikle eşinizi bu tip durumlarda yalnız bırakmayınız. Çünkü kursta anlatılan bir ton şey doğrudan sizinle ilgili.

Doğum Öncesi Hazırlık Kursunun Faydaları

Kurs öncesi oldukça gergin, sinirli ve tedirgin olan ben kursan sonra çok daha bilinçli sakin bir insan oluverdim. Çünkü doğumun bir anda başlayıp acilen hastaneye yetişilmesi gereken panikle yaşanan bir süreç olmadığını çok iyi öğrendim. Doğum saatler hatta günler öncesinden kendini belli sancılar ve işaretlerle belli eden bir sürecin sonunda gerçekleşiyor. Bu süreç içerisinde doğru zamanda hastaneye gitmek ve giderken mümkün olduğunca sakince bu süreci yaşamak en sağlıklısıymış. İşte bunun için doğru zamanda karar vermek ne olup bittiğine hakim olmak için bir çok bilgiyi bu kursta öğrendim.

Hastane Seçimi

İşte en zor kararlardan biri Hastane ve doğum için doktor seçimi. Etrafınızdaki insanların seçimlerini dikkate alıp doğru doktoru seçebileceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak bu noktada gözardı ettiğiniz önemli bir şey varki insanların doğuma bakış açısı. Yani eğer bir yakınınız hastaneye “HASTA” olarak gidip karnındaki fazlalığı ameliyatla uyutularak aldırmaktan çok memnun kalıp size kendi doktorunu tavsiye etmiş olabilir. Ancak siz belkide doğuma insanoğlunun normal bir süreci olduğunu ve doğumun kadın daha doğrusu anne için en güzel anlardan biri olduğunu düşünebilirsiniz. İşte bakış açısı böyle olunac bu tavsiye sizi çok üzebilir. Bu konuya daha sonra devam edeceğim.

Hastane seçiminde illaki elinizdeki olanaklara, maddi, uzaklık, tavsiye vs. gibi seçeneklere bakarak bir seçim yapabilirsiniz. Ancak söylediğim gibi öncelikle sizin kafanıza yakın insanalrın tavsiyelerine kulak asın. Daha sonra ise yanında herşeyi konuşabileceğiniz rahat ve size güven veren sizi dinleyen söylediklerinizi dikkate alan kibar doktorları seçmenizi tavsiye ederim. Çünkü bu süreçte her defasında bu insalarla muhatap olacaksınız ve psikolojinizi doğrudan etkileyebiliyorlar. Bu anlamda da hiç bir zaman doktor değiştirmekten çekinmeyin çünkü son ana kadar mutsuz bir şekilde doğuma girmek insanın psikolojisini olumsuz etkiliyor.

Ticarethaneler

Bir hastaneden beklediğim güleryüz, hizmet ve profesyonellik. Belki bunları ne yazıkki para veripte satın alabiliyoruz yalan değil. Ancak bazı hastaneler ki ismini vermek istemiyorum, sizi hastane değil bir ticarethanede olduğunuzu hissettiriyor. Bir çok özel hastanede doğum paketi ücretleri ile karşılaşacaksınız. Ancak benim gittiğim hastanede tüm işlemler bittikten bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra sürpriz ücretlerle karşılaşabiliyorsunuz. Hatta daha çirkin olanı ise bu ücretleri Hasta Hesapları adı altındaki katta adeta bir ticarethane havasında ödedikten sonra siz daha odadan çıkmadan ödemeyi alan kişnin telefonla hemşireyi arayıp “X hastası ödeme yaptı çıkabilir” ifadesi ile yüzleşiyorsunuz. Yani insaf be kardeşim ben çıkayım ondan sonra ne yaparsan yap sanki ödeme yapmadan çıkamazsınız izin vermiyoruz vs gibi bir yaklaşım da nedir ! Ha sürpriz ücret diyordum, oda şudur; eğer bir üniversitede öğretim üyeliği yapmış bir doktor doğumunuzu yaptırıyor ise ilk başta sözü edilmeyen ancak en son bebişinizini alıp giderken sizden istenen “Öğretim üyesi farkı” adı altında 2.500 TL’lik bir ücret oluyor. Bunu neden yazıyorum tabiki sağlık herşeyin üzerindedir paranın bir değeri yoktur ancak yinede en başta bir seçim yapacaksanız bu tip detaylara dikkat ediniz.

Normal/Vajinal Doğum, Sezeryan 

İşte doğum sürecinin en önemli noktası, eğer bir bayan olarak ben zaten acı çekmek istemiyorum korkuyorum yada başka nedenlerim var ve sezeryan olmak istiyorum der kendinizi ameliyat masasına bırakırsanız sanırım bundan sonra yazacaklarımı okumasanızda olur. Ancak eğer sizde doğumun insanlığın en normal ve doğasında var olan bir süreç olduğunu düşünüyorsanız işte ozaman işiniz zor.

Ülkemizde doğumlar ne yazıkki genel olarak bizzat doktorlar ile anılan ve doğrudan doktorlarla yaptırılan bir ameliyattır. Bu ne demek mi? Doğumu tabiki doktor yapacak ne saçmalıyorsun der gibisin? Bakın doğum bir çok ülkede ebeler tarafından yaptırılıyor. Örneğin Deutche Welle alman kanalında Almanyada doğum ile ilgili kısa programları izleyebilirsiniz. Yurt dışında ebe aslında doğumu yaptırmak için gerekli eğitimi almış hatta sertifikalara sahip ehil kişilerden oluşuyor ve doğum esnasında doktor sadece ters giden bir durum olduğunda müdahale eden kişi rolünü oynuyor. İşte neyazıkki doğuma ülkemizde çok farklı bakılıyor ve siz nekadar normal yada doktor deyimiyle vajinal doğum istesenizde sizi genellikle çeşitli nedenlerle sezeryana hazırlıyorlar.

Peki bukadar normal doğum isteğide nedir? Ne gereği var derseniz, doğrusu bununla ilgili detayları ben burada yazmayacağım söylediğim gibi doğum öncesi hazırlık kursuna gittiğinizde yada araştırırsaniz sezeryan, epidural sezeryan, normal doğum arasındaki farkları öğreneceksiniz. Ayrıca normal bir doğum sonrasında insan doğasına uygun bir şekilde gelişen ve sonuçlanan bir doğumun daha farklı etkileri olduğunu düşünenlerden olabilirsiniz.

Unutmayın herşeyden önemlisi çocuğunuzun sağlığı ve sizin sağlığınız !

Doğuma Giderken

Kendi adıma şunu söyleyebilirimki doğum sürecinde eşinizin psikolojisinin değişimini genel olarak yaşayacaksınız, bu nedenler doğum sürecinde destek olmanız gereken kişiye daha toleranslı ve yardımcı olmalısınız. Eşinizin her zamanki insan olduğunu düşünüp onunla aynı diyaloglara yada tartışmalara vs kesinlikle girmeyin.

Doğum sancıları sıklaşıp artık hastane yolları görününce doğum öncesinde konuştuğunuz kişilerle doğuma mutlu, sakin bir şekilde yola çıkın. Gereksiz insanların çevrenizde olması yada doğuma saatler öncesinde ortalığı kalabalık ve endişeli insanlarda doldurmanıza hiç gerek yok daha yolun çok başındasınız ve işler planlanandan çok uzun sürebiliyor. Ben doğuma sadece eşim ve kayvalidem ile birlikte gittim hatta sadece ikimiz gittik desem daha doğru. Çünkü sancılar esnasında eşimin ne bir şeyi organize edecek nede cevap verecek bir hali oldu ve bu süreçte kursta öğrendiğim rahatlatma hareketleri vs nasıl davranmam gerektiğine dair bir çok şeyi uyguladım.

Herşeyden önemlisi herşeyi eşinize sormayın ve bildiğinizi sakin ve sessizce uygulayın !

Doğum Beklerken Sürprizler

Belki muhafazakar bir yapınız var ve eşinizi ilk günden beri bayan doktorlara götürdünüz. Ancak çok ilginç bir şekilde o gün hastaneye gittiğinzide nöbetçi doktor bir erkek olabiliyor ve size hiç bir şey sormadan eşinizin mahremini hiçe sayabiliyor ! Şimdi bu durumda belki diyeceksinizki sağlık herşeyden önemli, doğru önemli ancak bundan rahatsız olabilecek insalar için yinede ayrıntıları yazıyorum.

Doğumu beklerken ne yapmanız gerektiğine dair çok bilinçli hemşireler ile karşılaşmayabilirsiniz. Örneğin normal doğum için hazırlanmış ve beklerken nasıl ıkınmanızı yada neler yapmanızı söyleyen kimse bulamayabilirsiniz. Böyle bir durumda neredeyse tüm enerjinizi ne yazıkki çocuğu doğum yoluna yönlendirmek için değil sadece kendinizi bağırırken bulabilirsiniz. Çünkü gece geç saatte gittiğiniz hastanede doktoronuz olmayacaktır son dakikaya kadar bekleyecekler ve doğuma hazır olduğunuzda doktorunuz çağırılacaktır, en azından benim gittiğim özel hastanede böyleydi.

Normal doğum diye doktorunuzun başını yememeyi tavsiye ederim. Çünkü bu doğum esnasında çocuğunuzun ve sizin sağlığınızın, durum el verdiği ölçüde yapılabilecek bir işlem. Tabiki öyle doktorlar varki normal doğum yaptırmak için duruma göre uygulanabilen tekniklerle bundan vaz geçmeyerek son dakikaya kadar şansını zorluyor. Ancak kimi doktorlar varki sizi çocuğun çıkabileceği en zor posizyonda saatlerce ıkındırıp sonrada olmuyor diyip sezeryana alabiliyor aynen bizimde başımıza geldiği gibi.

O yüzden doktorunuza ilk günden sonuna kadar güvenmeli ve güvenmiyorsanızda kendinize güvenecek bir doktor bulmalısınız. Aksi halde doğum sonrasında “Ben senelerdir bu işi yapıyorum ilk gün ne dediysem şimdide o oldu” gibi ders vermeye kalkacak şekilde diyaloğa girebilecektir. O yüzden özetle doktorunuzun kaçtane ünlüye doğum yaptırdığı kesinlikle bir kriter değildir. Önemli olan sizin ve doktorunuzun arasında güven ve güzel bir diyalog olmasıdır.

Bebek Dostu Hastaneler

Bu ne havalı bir başlık değil mi 🙂 ? Ancak biliyorsunuz ülkemizde bir çok kural vardır ancak uygulanması konusunda hep bir esneklik vardır. Yani bazı hastaneler kendilerini bebek dostu hastane olduğunu söyleyebilirler aynen bizim gitmiş olduğumuz hastane gibi.

Örneğin,

  • Bebeklerin doğar doğmaz anne tenine temas etmesi,
  • Bebeklerin kordonunun baba tarafından kesilmesi,
  • Kordon kesilmesinin hemen değil biraz daha geç yapılması,
  • vs. vs.

nedenlerini buraya yazmadığım ancak baze sebeplerden dolayı talep edilen istekleriniz olabilir. Bunlardan en sık bilin ve talep edileni bebeğin anne tenine temas etmesidir. İşte bunun gibi bazı hastaneler kendilerine bir liste hazırlayıp biz bebek dostuyuz anne ve bebek sağlığı, hormonal dengesi, doğallığa olan saygımız vs gibi laflarla kendilerini pazarlamış olabilirler ancak doktorunuz bu kafada olmadığı sürece kesinlikle bu tip şeyler beklemeyin derim ! Hatta bazı doktorlar bu tip maddelerle dalga bile geçebilmektedir.

Son Söz

Doğrusu kendi adıma şunu söylemeliyimki bu süreç içerisinde çok şey bilmenin daha fazla zararını gördüm. Çünkü çok şey öğrenince bunları talep eder hale geliyorsunuz ancak karşınızda aynısını sağlayabilecek doktor yada hastaneler bulamadığınız için sinirleriniz bozuluyor. Bu nedenler belkide çok kafaya takmadan hastaneye hasta gibi gidip ameliyat olup çıkmak en kolayı olması şaşırtıcı değil..

 

Tüm anne ve babalara sağlıklı günler dilerim, dedim ya herşeyden önemlisi çocuğunuzun sağlığı öyle veya böyle çocuklar doğup büyüyor !

Kendinize iyi bakın..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s