IPhone 6s & IPhone 6s Plus Samsung/TSMC Çip Farkı ve Pil Tüketim Sorunu

Apple IPhone 6s ve IPhone 6s Plus, teknoloji çılgınları bu iki modeli bekleye dursun şimdiden internette IPhone 6s alıcılarını rahatsız eden bir söylem dolaşmaya başladı. IPhone 6s’in Samsung ve TSMC olarak 2 ayrı çip ile farklı üretimleri mevcut olup bunlardan Samsung çipli IPhone’nun pil tüketiminin %10 daha fazla olması ve daha fazla ısınması söz konusuymuş.

Samsung ve TSMC Çipli IPhone 6s

Telefonun Türkiyede 3 bin lira üzerinde satış fiyatı söz konusu iken kimse %10 daha fazla pil tüketen bir cihaza göz göre göre para vermek istemez. Samsung çipli IPhone 6s’in daha fazla pil tükettiği çeşitli yabancı kaynaklı sitelerde test edilmiş.

Türkiye’deki IPhone 6s Versiyonu Hangisi ?

Doğrusu bu sorunun cevabı yakın zamanda belli olacak. Ancak içimden bir ses bizim gibi ülkelere tercih edilmeyen ürünleri gönderecekleri doğrultusunda. Yani Samsung çipli daha fazla pil tüketen versiyon Türkiye’de satışa sürülürse hiç şaşırmam çünkü benzer durumlar sanırım başka markalar tarafından uygulanan bir yöntem.

Satın Aldığınız IPhone Hangi Versiyon Çipe Sahip ?

IPhone 6s’inizin hangi versiyon çipe sahip olduğunu öğrenme için bir uygulama indirmeniz gerekiyor. Battery Memory System Status Monitor ismindeki uygulamayı indirdikten sonra, uygulama içindeki Device Model’e karşılık gelen model ismi eğer N71mAP ve N66mAP ise o zaman şanslısınız ve TSMC olan daha verimli uzun pil ömrüne sahip modele sahipsiniz demektir. Yok eğer N71AP ve N66AP olan model ise o zaman ne yazıkki Samsung çipli ve %10 ila %7 arasında tüketimi daha fazla olan IPhone 6s modeline sahipsiniz demektir.

Satın Almadan Önce Model Anlaşılıyor mu?

Bildiğim kadarıyla hayır, yani siz ürünü satın almadan önce kutunun üzerinde yada cihazın üzerinde ki bir yazıdan bunu anlayamıyorsunuz diye biliyorum.

Samsung Çipli IPhone 6s Aldım İade Edebilir miyim?

Evet edebilirsiniz, çünkü burada yazılı olan iade koşullarına göre cihazınızı koşulsuz olarak 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz. Ancak yerine yeni alacağınız cihazın aynı olup olmadığını da bilemeyeceksiniz 🙂

Yurtdışında Satılan Modellerde Durum Nedir?

Doğrusu isviçre’den alınma bir IPhone 6s Plus modelinin TSMC çipli model olduğunu gördüm ancak tersi durumlar varmı bilmiyorum. Bende Türkiye’de satılan modellerin hangisi olduğunu merak ediyorum, alan arkadaşlar varsa lütfen paylaşsınlar.

Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s