Araba İle Yurtdışına Çıkış İçin Gerekli Belgeler

Araç ile yurtdışına çıkmak isteyenlerin izleyeceği adımlar,

 • Emniyet Müdürlüğünden,
  • Yeni ehliyetin alınması/değiştirilmesi (Zorunlu görünmesede sorun olabiliyormuş)
 • Turing ve Otomobil Kurumundan,
  • Beynelminel Şoför Ehliyetnamesi alınması (Yeni ehliyetiniz varsa gerek kalmıyor para da ödememiş oluyorsunuz)
  • Yeşil sigorta yaptırılması (Zorunlu) *Ek bir bilgi: Green Card Certificate yani yeşil sigorta’nın sadece Turing’den değil diğer sigorta acentelerin’den de alınabildiğidir.
  • Gümrüğe tabi ürün yada ticari işlemler için ekstra belgeler
 • Gümrük Kapılarındaki Ödeme Merkezlerinden
  • Yurtdışı harç pulu ödenmesi (Zorunlu)
 • Sigorta Firmanızdan
  • Özel/Kasko Sigorta (Zorunlu değil)
  • Yukarıdaki maddede belirttiğim Turing’den alınan sigorta’da herhangi bir acente’den alınabiliyormuş.

Yeni Ehliyet Alınması

Yurt dışına araç ile çıkışta ehliyetinizi yenilemek zorunda değilsiniz ancak Türkiye Turing ve Otomobil Kurumundan aldığım bilgiye göre Gümrük kapılarından geçiş sonrasında örneğin Yunan Polisi eski ehliyetler ile geçişlerde sorun çıkarıyormuş. Zaten yeni ehliyetler belli bir tarihe kadar zorunlu olarak değiştirileceği için şimdiden ehliyet yenileme işleminizi yaptırın derim. Böylece Beynelminel Şoför Ehliyetnamesi için ekstra para vermek zorunda da kalmazsınız ve gümrük geçişinde de sorun yaşamazsınız.

https://surucurandevu.egm.gov.tr/basvuru/ web sitesinden yeni ehliyet için başvuru almalı ve öncesinde gerekli evrakları hazırlamalısınız.Evrakları yine emniyetin sitesinden görebilirsiniz eksiksiz olmasına dikkat edin aksi halde işleminizi tamamlıyamıyorsunuz. Özellikle Beşiktaş Emniyet Müdürlüğündeki polis memurları çok katılar. Gayrettepedeki memurlar ise tatlı dilli kibar ve anlayışlılar özellikle onlara çok teşekkür ediyorum.

Yeni ehliyet işlemlerinizi randevu alıp emniyet müdürlüğünde yaptırdıktan sonra yaklaşık 4 gün içerisinde Ptt posta yolu ile elinize ulaşıyor.

Yeni Ehliyetler Kimlik Olarak Kullanılabilir mi?

Bilinenin aksine yeni ehliyetlerin üzerinde TCK yani TC Kimlik numarası yazıyor ve muhtemelen kimlik olarak kullanılmasında bir sakınca olmamalı.

Turing ve Otomobil Kurumundan Alınacak Belgeler

Yurt dışına araç ile çıkış için gerekli belgelerde olmazsa olmaz Yeşil Sigorta ve yukarıda saydığım diğer belgeler buradan alınabiliyor. İstanbul Sanayi Mahallesinde bulunan bu kuruma sadece ruhsat ile gitmeniz yeterli ehliyetinizi yanınızda getirmenize ihtiyacınız yok. Ancak aracınız ile gitmek isterseniz kurumun bahçesi araç parkı için çok müsait. Ayrıca yeşil sigortayı herhangi bir sigorta acentesinden’de alabilirmişsiniz.

Yeşil Sigorta

Buradan yurtdışında geçerli olacak sanırım uluslararası trafik sigortası karşılığı olan 15 gün ve katları olarak yapılan  Yeşil Sigorta almalısınız. Yeşil sigortayı mutlaka ülkeye giriş yaptığınız tarihten itibaren yada öncesinden başlatmalısınız. Belgeyi aldığınızda bu tarihleri mutlaka kontrol edin ! Ortalama en düşük süre olan 15 günlük yeşil sigorta maliyeti 200 ile 300 TL arası tutuyor ve kredi kartı ile ödenebiliyor.

Ucuza Yeşil Sigorta

Buarada enteresan bir bilgi, Yeşil Sigorta aslında uluslararası bir sigorta belgesidir. Böylece eğer imkanınız varsa örneğin Bulgaristan tarafındaki gümrük kapısından yaptırırsanız çok daha ucuza mal ediyorsunuz. Yani yerine göre ucuza Yeşil Sigorta yapılması söz konusu.

Beynelminel Şoför Ehliyeti

Uluslararası yani yeni ehliyetler çıkana kadar bu belge alınmak zorundaydı, şimdi ise sadece yeni ehliyet ile bu belge olmadan yurtdışına yeşil sigorta ile çıkış yapabilirsiniz. Ancak yeni ehliyetim yok yinede alabilirmiyim derseniz; evet ancak gümrük geçişi sonrası sorun olduğunu söyleyenler var o yüzden pek tavsiye etmiyorum. Özetle Beynelminel Şoför Ehliyetini artık almanıza gerek yok böylece belli bir tutarda ödememiş oluyorsunuz ancak bunun yerine mutlaka emniyet müdürlüğünden ehliyetinizi yeni ehliyet ile değiştirmeyi unutmayın.

Gümrüğe Tabi Olma Durumu

Bu konuda çok fazla bilgim yok ancak özetle şunu söyliyim, aracınız ile ticari bir işlem yada mal getirip götürüyor ve gümrüğe tabi bir  işlem söz konusu ise o zaman başka ek bir belge almanız gerekiyor, bunu mutlaka Turingden sorgulayınız.

Başkasının Aracı ile Yurtdışına Çıkış

Doğrusu bu konuda bilgim yok başkasının adına olan bir araç ile yurt dışına çıkış muhtemelen farklı prosedürleri gerektiriyor olabilir, ama bu konuda Turing den bilgi alabilirsiniz.

Araç İle Gümrükten Geçişte Vergi İadesi Almak

Bu benim en merak ettiğim konu, doğrusu bu konuda bilgisi olan varsa lüfen yorum yazsın. Normal şartlarda hava limanlarında yurt dışından aldığınız ürünün fişini gümrük notasında damgalatmanız sonrasında taxfree işlemleri yapan ofislerden paranızı alırken araç ile çıkışta bu işlemler nasıl yapılıyor hiç bilgim yok.

Özetle

Tüm bu belgeleri tamamlamanız halinde kendi aracınız ile yurt dışından çıkışta sadece Yeşil Sigorta ve Uluslar arası yeni ehliyet ve tabiki yanınızda geçerli bir vize ve pasaport ile geçiş yaşabilirsiniz, geçiş öncesi bulunduğunuz kapı yakınında yurt dışı çıkış harç pulunuzu ödemeyi de unutmayın !

Araba İle Yurtdışına Çıkış İçin Gerekli Belgeler” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s