Yurtdışında İş Fırsatları

Son zamanlarda bir çok insan yurt dışındaki iş fırsatlarını kovalar hale geldi. Hangi ülkelerde hangi iş fırsatları var ve Türkiye’den bu iş fırsatlarına nasıl başvurulur çok geniş bir konu.

Ancak kendi sektörüm ile ilgili olduğunu için özellikle IT sektöründe bir kaç ülke ve internet sitesi hakkında bilgi vereceğim.

Yurtdışı İş Fırsatları İçin Kullanılabilecek Siteler

Bu anlamda en başta http://www.monster.com‘da (dikkat türkiye versiyonu değil) kendinize bir hesap açıp içeriğini ingilizce doldurmanızı tavsiye ederim. Özellikle bu sitede hangi sektörler ve ülkelerde iş aradığınıza dair detaylar girebiliyorsunuz. İnanın iyi bir CV’niz varsa ayda yüzlerce listeleme ve haftada 1-2 yurtdışı IK aracı firmanın size ulaştığını göreceksiniz.

Bir diğer site ise http://www.linkedin.com, linkedin oldukça geniş bir network sahibi olabileceğiniz web sitesidir ancak bunun için özellikle kişi aramalarında işe alım uzmanlarını bulup eklemeniz gerekecektir. Diğer yandan geniş ve kolay iş arama ve alarm özelliği ile belli iş ilanlarını düzenli takip edebilirsiniz.

Bu iki esas site dışında bir dizi güzel IT içerikli web sitesini sizlerle paylaşayım,

Hangi Ülkelerde Çalışabilirim?

Doğrusu gördüğüm kadarıyla bu tamamiyle aranılan adam olmanızla ilgili bir durum. Ancak herşey bir kenara özellikle Hollanda yurtdışından eleman çalıştırma ve sponsor olma konusunda çok aktif bir ülke. Ülkedeki IT açığı ve yurt dışından gelecek elemanlara %30 vergi iadesi gibi olanaklar ile özellikle eleman çekmek için imkan sağlıyor. Hollanda’da çalışan çok fazla Türk’e rastlayabilirsiniz. Detaylar için http://www.amsterdamda.com sitesine bakabilirsiniz. Minimun yıllık vergi öncesi giriş seviyesindeki bir maaşın 52000€’dan başladığını ifade edebilirim, daha altı zaten %30 vergi indirimine denk gelmiyor.

Diğer yandan özellikle Brexit ile birlikte İngiltereye Ankara anlaşması ile gidip basit firma kurarak Contractor olarak çalışan arkadaşlarım oldu. Ancak yinede firma kurmak evrak işleri bana göre değil diyorsanız İngilterede’de çok fazla iş imkanı olduğunu iş sitelerinden göreceksiniz. Ancak tabiki Türkiye’den birini aman hemen gelsinde işe başlatalım modunda değiller. Bu ülkede ise başlangıç seviyesinde bir maaş vergi öncesi yıllık 45000GBP ancak orta seviye ise 55000GBP olarak görülüyor

Değişen ve Gelişen Teknoloji

İş görüşmeleri ve iş ilanlarında gördüğüm kadarıyla Avrupa oldukça hızlı şekilde gelişen teknolojiye ayak uyduran bir gençliğe sahip. Ayrıca eğitim seviyesinin daha yüksek oluşu ile birlikte özellikel sorun çözmede izledikleri yol ve metodolojiler çok ön planda ve iş görüşmelerinde karşınıza çıkıyor. Diğer yandan genel olarak yaygınt 3th parti araçların kullanımı çok yaygın. Yani teknolojiyi yakından takip edip ayak uydurmak şart.

Özet

Genel olarak Hollanda’da çalışmak anormal birşey değil buna dair çok örnek mevcut ancak CV’nizin özellikle güncel teknolojilerle dolu ve hepsi konusunda oldukça bilgili olmanız gerekiyor.

Örnek Firmalar

Benim daha önceden görüşme tecrübesinde bulunduğum ve özellikle yurtdışından elemain temini, çalışma izni vs gibi konularda esnek olan firmaları burada listeleyeceğim. Doğrudan firma adreslerinden size uygun iş ilanlarını inceleyin ve başvurmaktan çekinmeyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s