Amundsen International Hakkında

Eğer bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen Amundsen International firması ile yolunuz kesişmiş demektir. Bende sizin gibi internette bu Amundsen hakkında olumlu olumsuz bir çok şey aradım ancak ne Türkçe nede İngilizce bir yazı bulamadım.

Amundsen firması nedir kimdir?

Amundsen firması başında bir Hollandalı CEO’nun bulunduğu dünyanın dört bir yanında firma için işe alım uzmanlığı görevinde insanların çalştığı bir işe yerleştirme firmasıdır. Firma daha çok IT yani Bilgi Teknolojileri sektöründe işe alım süreçlerini yönetiyor. Firmanın Türkiye temsilcisi Alexandra Skotnikova’dır ve söylediğine göre diğer Türk işe alım uzmanları ile çalışmıyorlarmış.

Amundsen firmasının farkı nedir?

Bugüne kadar IT sektöründe bir çok yurt dışı iş ilanına başvurdum ve çeşitli görüşmelere girdim. Ancak gördüğüm kadarıyla bu iş zor bir süreç. Bu süreç içinde Amundsen gibi size uçtan uca yani evrak işlerinden, ev tutmaya yada maaş detayından vergilere vs bir çok bilgi konusunda yardımcı olacak bir firma ile sürece başlamak çok daha kolay ve hızlı olacaktır. Firma sizi bir çok konuda bilgilendirip hatta bilinçlendirip size bu süreçte destek oluyor ve bunlar için hiç bir ücret talep etmiyor. Kendileri doğrudan sizi yerleştirdikleri firmadan komisyon alıyorlar.

Firma bir Hollanda firması ve şimdilik sadece Hollanda’da iş yerleştirme işi yapıyor. Zaten daha önceden yazmış olduğum yazımda da IT eleman arayışı en fazla olan ülkelerin başında geliyor.

Amundsen ciddi bir firma mıdır?

Amundsen firması araştırdığım kadarıyla ciddi bir firmadır ve sizi işe yerleştirme sürecinde uçtan uca size yardımcı olup kazancını yerleştirmiş olduğu firma ile arasındaki anlaşma çerçevesinde kazanmaktadır

Ben neden Amundsen hakkında yazıyorum?

Doğrusu bu firma ile ilgili bir Türkçe kaynak başlık olsun diye bu yazıyı yazıyorum çünkü işe alım sürecinde benimde bu firma ile yollarım kesişti ancak şimdilik sürece ara verdim daha sonra kaldığım yerden devam edeceğim. Ayrıca daha önemlisi Amundsen hakkında daha çok bilgi sahibi olmak istiyor ve sizlerinde tecrübelerinizi paylaşmanızı istiyorum.

Amundsen aday sözleşmesi

Firmanın sözleşmesini çok dikkatli okumalısınız, firma bir çok noktada kendini korumaya alacak maddeler içeriyor. Tabi buna firma açısından baktığımda hak vermiyor değilim ancak sürece bir kere başladığınızda kafanıza göre sözleşmeyi fesh edemezsiniz aksi halde maddi yaptırıma maruz kalıyorsunuz. Sözleşmede 2 önemli madde var, 1. sözleşmeyi keyfi olarak fesh etmeniz halinde 1500 € ceza ödemelisiniz, 2.On iki ay içerisinde size önerilen işi reddederseniz bu sürec 3 ay daha uzatılacak ve Avrupa içerisinde bir başka firmada çalışma hakkına sahip olamayacaksınız. Yani firma sizi 12 ay boyunca Avrupa sınırları içerisinde kendine bağlıyor ve bu süreç içinde size sunduğu işlerden birini kabul etmek zorundasınız, siz reddettiğiniz sürece 3 ay daha bu süreç uzayacaktır. Diğer yandan sözleşmede gözüme batan bir nokta işin tanımı tam olarak yapılmamış sanki. Yani sizin özelliklerinizle %100 örtüşen iş teklifleri yapmak zorunda olmalılar alakasız bir iş teklif etmemeliler ama bu konuda çok net bir ifade yok. Son olarak birde firma sizin bu süreçteki tüm masraflarınızı karşılıyor ve süreç boyunca sizden hiç bir ücret talep etmiyor ancak keyfi fesh etme durumunda sanırım bu masrafları sizden isteme konusunda hakkını saklı tutuyor.

Süreç nasıl işliyor?

Firma ile bir ön görüşme yapıyorsunuz, sonrasında sizden bir dizi form istiyorlar. Bunların arasında pasaport fotokopisinden tutunda, üniversite mezuniyet belgesinin ingilizce yeminli tercümesinden, sabıka kaydınıza kadar detaylı belgeler. Ve kendinizi bir kaç madde ile anlatan bir video. Ayrıca tabi firma sözleşmesi. Ve tabi firmanın formatında CV’nizi hazırlıyorsunuz. Sonra beklediğiniz pozisyondaki iş için bilgilerinizi firma kendi veritabanına dahil ediyor ve iş teklifleri bekliyorsunuz. Sonrasında ilgili firmalar ile karşılıklı uzaktan görüşmeler ve herşey olumlu giderse yakından görüşmelere giriyorsunuz. Tüm bu süreçlerde Amundsen sizin tüm masraflarınızı karşılıyor. Daha detaylı bilgi için youtube’da süreci anlatan videoyu mutlaka izleyin derim.

Kimler yerleştirilmiş?

İşte bu noktada firmanın web sitesini incelediğinizde sadece Türkiye’den örnekler var. Bu kişilerin isim ve soyadlarını sosyal mecralarda araştırdığınızda bir kaçının kimliğine erişiyorsunuz. Zar zor biri ile iletişime geçtim ve firmanın bu süreçteki yerleştirmesi konusunda ciddiyetini doğruladı. Ancak kişinin sosyal ağlarda Hollanda’da olduğuna dair hiç bir kanıt yok yani kişiler gerçekmi değilmi bende tam bilmiyorum. Neden böyle yazdığımı sorarsanız insan biraz olsun güvenilir bir kaç referans istiyor malum ülkemizde bir çok haberde insanların başına gelmedik kalmadığını görüyoruz.

**

Lütfen sizde tecrübelerinizi paylaşın

İş içinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s