Yurtdışı İş İlanlarına Başvurmak

Bugünlerde bir çok insan yurt dışı iş ilanlarına başvuruyor. Çevremde çok fazla yurtdışına giden arkadaşım var.

Bugüne kadar yaptığım yabancı iş başvurularından ve çevremde tecrübelerini dinlediğim kişilerden edindiğim bilgiyi şu şekilde özetliyim;

İyi ingilizce bilmek

Bu tartışmasız en önemli madde, ingilizce biliyorum ama konuşamıyorum yada teknik konularda yani mesleğimle ilgili ingilizce konuşmamda herhangi bir sıkıntı yok vs diyor olabilirsiniz. Ancak herşeyden önemlisi karşınızdakini iyi anlayan ve kendini iyi ifade eden rolünde olmalısınız.

Çünkü teknik olarak kendinizi anlatabilir ancak karşılıklı tanışma muhabbetlerinde uzaylı gibi bakıyor kalabilirsiniz. Bu tip durumlarda siz ve iş veren arasında ne yazıkki bir elektrik oluşmuyor. Karşılıklı diyaloglarda yerinde esprili ve güleryüzlü olmak yani karşı tarafta iyi bir izlenim bırakmak çok önemli. Sadece robot gibi konuşmak bile yeterli değil

Firma ve iş hakkında bilgi sahibi olmak

İş görüşmesine girdiniz, size genelde firma hakkında bilginiz varmı diye soruyorlar. Çünkü sadece “ne iş olsa yaparız abi” diyen birini değil firmayı, sektörü hatta muhtemel o pozisyonun gerekliliklerini iyi bilen birini karşılarında görmek istiyorlar. O nedenle görüşme öncesi ufak bir araştırmanın çok büyük faydası var.

Teknik sınav

Yabancı iş verenler genelde elemanlarını teknik sınavdan geçiriyor. Bunu yaparken yazılı, online test hizmeti sunan siteler (hackerrank, codility vs. veya kendi siteleri), sözel testler şeklinde uygulayabiliyorlar. Yabacı iş verenlerin en başta görmek istediği karşılarında gerçekten bu işi bildiğini ifade eden kişinin bunu o ülke standartlarına uygun şekilde kendini kanıtlaması. Bu anlamda Git’e proje yüklemek, GiHub’daki projelere katılımda bulunmak veya bazı kavramların altını doldurmak gerekiyor (bunu sonraki paragrafta anlatıcam). Yani siz sadece bildiğinizi sanarak bir işe başvurduğunuzda sizi gereçekten sınıyorlar. Dolayısıyla eksiklerinizi iyi tamamlayın, ufak bir proji belli teknoloji ile kullanmak, onu bildiğinizi ifade etmiyor, daha fazlasını okumanız gerekiyor.

Güncel teknolojiler

Yurt dışında bir iş ilanına başvururken zaten göreceksinizki bir çok iş ilanında birbirine benzer talepler var. Bu hatta bazen bazı ülkelerde birbirine çok benziyor. Örneğin Hollanda’da teknoloji açığı çok fazla ve ilanlarda bazı kavramları çok arıyorlar. Bunlar Scrum, Agile, TDD vs. Bu kavramlarda geliştirme tecrübesi olan kişiler bir adım daha önde olabiliyor çünkü sadece biliyorum demek değil gerçekten bunları uygulamış olmak ve üzerine konuşabilmekte önemli. O yüzden iş ilanlarını incelerken hızlı geçmeyin istenilen kavramları dikkate alın.

Cv hazırlama

Yurt dışı iş ilanlarına bir Recruiter veya Firma üzerinden doğrudan başvuruyorsanız, sizin Türkiye’deki hazırlamış olduğunuz CV’niz pekte dikkat çekmeyebilir. Çünkü genelde yurtdışındaki işverenler aradıkları pozisyona denk gelecek nokta atışı kişileri doğrudan seçiyorlar. Örneğin özellikle high transaction e-commerce tecrübesi aranması halinde bunun sizin cv’nizdeki karışılığının olması gibi. Yani adamlar klasik “Yazılımcı” aramıyorlar, belli bir iş yada sektör yada kolda tecrübe sahibi olan kişileri arıyabiliyorlar. Bu anlamda ona denk gelen özelliklerinizi daha fazla ön plana koyan bir CV o firmaya ayrıca hazırlanması daha etkili olabilir. Yada bunu ön yazıda belirtebilirsiniz.

Uluslararası firma bilinirliği

Türkiyede Cevdet Yazılım evinde çalışan bir çalışan ile Vodafone’da çalışan biri arasında, yurt dışı iş başvurularında çok fazla fark oluyor, en azından ben öyle gördüm. Dolayısıyla uluslararası bir bilinir firmada yer almak yurtdışındaki iş verenler tarafından da ciddiye alınıyor.

Aç gözlülük

Yurtdışında bir iş ilanına başvurduğunuzda aranmak gerçekten çok keyifli. Çünkü bir süreç başlıyor ve ilerlemiş oluyorsunuz. Bu süreçte sabırsız davranıp belki Yurtdışı hayali kurmak işin ucunda eğlenceli ve özgür bir hayat olması yada maddi rahatlama gibi insanın heyecanlandıran sonuçlar olmasından dolayı görüşmelerde kendinizi kaybetmeyin. Örneğin benim yaşadığım sorunlardan biri maddi rahatlama isteğinden dolayı maddiyatı fazla ön plana getirip beklentilerimin 1. sırasına yerleştirmiştim. Dolayısıyla her zaman olduğu gibi iş veren sadece para odaklı birine sıcak bakmıyor. O yüzden genelde o firmada çalışmak istemek, o kültürde takımda yer almak istemek vs. gibi klasik şeyleri ifade edip iş verenin duymak istediklerini söylemekte fayda var.

Anlaşmada dikkat edilecekler

Yurtdışından bir iş ilanına başvurdunuz ve her şeyi geçtiniz. Anlaşmada size teklif edilen şey her zaman çok cazip olmayabilir. Yada siz kendinizi kaptırmışken bunun farkında olmayabilirsiniz. Dolayısıyla bazı web sitelerinden size sunulan teklifi o ülke içinde yaşam giderlerine göre değerlendirmekte fayda var. Tabi aslında bekar insanlar için çokta önemli değil ama evli hatta çocuklu iseniz bu çok önemli olabilir. Bu anlamda http://teleport.org faydalı olabilir. Ayrıca her ülkenin kendine göre yasal süreçleri olabilir bu anlamda deneme sürelerine dikkat edin. Veya bazı insanların başına gelen gibi, siz kabul olduğunuzu sandığımız halde ülkeye giriş yapıp hala testlere yada deneme sürecine tabi olabilirsiniz. Dolayısıyla emin olmadan buradaki ipleri koparmayın.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s