GreatPlaceToWork ödülünü almış bir firma ile iş görüşmem

Bir gün GreatPlaceToWork ödülünü almış iş verenlerin listesini inceledim ve bu firmalardan birine iş başvurusunda bulundum.

Neden GreatPlaceToWork ödülü alan bir firma?

Bu ödül daha doğrusu tam olarak ödül olduğu söylenemez sanırım bu hizmeti ve kültürü bünyesine dahil etmiş işverenler daha iyi bir işveren olmayı amaç edinmiş ve bu oluşumla belli kriterleri sağlamış iş yerleri olmayı hedefliyorlar. Aslında web sitesini incelediğinizde merkezinde GÜVEN olan ve ona dayalı bir kültürden bahsediyorlar. Bu anlamda bir çalışan olarak iyi bir firmada çalışmayı bunu bir ödülle belgelemiş bir işverenin firmasında görev almayı istedim.

GreatPlaceToWork farklı olan nedir?

İş görüşmesine çağrıldım ve her zamanki gibi tam zamanında firmanın girişinde içeri çağrılmayı bekliyorum. Bir miktar gecikme ile beni içeri aldılar bir süre de içeride bekledim. Ortam yeni dönemin popüler Google Office’lerini andıracak şekilde düzenlenmiş. Paradan kaçınılmamış, oyun alanları yok pinpon masası, bekleme grupları, kahve makineleri, renkli tasarımlar vs. . Yani vay be diyorsunuz güzel bir firmaya geldim heralde burada çalışan herkes mutlu ve bu iş yerini seviyor diyorsunuz.

İlk görüşme

İlk görüşmede teknik bir pozisyon için başvurduğum için takım lideri bir beyefendi ile görüşüyorum. Kendisi oldukça düzgün, kibar, mütevazı biri. Görüşme güzel geçiyor, oldukça ilgili anlayışlı biri. Aman diyorum ne tatlı insanlar var. Firma içinde yaptıklarını anlatıyor, yenilikçi işlerin teknolojilerin peşinde koşuyor gerçekten heyecan verici. Tamam diyorum bu iş olacak galiba.

İkinci görüşme ile gerçekler

İkinci görüşmeye çağrılıyorum sanırım herşey yolunda gidiyor. GreatPlaceToWork ödülü alan bir firmada sistematik bir şekilde ilerliyor herşey, kurumsal gibi duruyor yani en azından bir patron firması gibi değil. Yine bir süre bekliyorum benimle 3 kişi görüşecekmiş; CEO, IK Müdürü ve IT Müdürü. Uzun bir bekleyiş sonunda elinde tesbih sallayan ve derin bir of çeken bir adam giriyor içeri belliki bu müdür. Sonradan anlıyorumki kendisi tesbih sallamıyor yaka kartını sallıyormuş ve kendisi firmanın CEO’su yada daha doğru bir tabir ile sahibi. Sonra IK ve IT Müdürleride geliyor yerlerini alıyorlar.

GreatPlaceToWork ödülü alan firmanın CEO’su tüm hayallerimi yıkıyor

Eeee anlat bakalım diyor CEO bana necisin ne yaparsın falan gibilerinden. Tamam diyorum GreatPlaceToWork buraya kadar şimdi işin gerçek yüzünü görüyoruz. CEO öğrendiğim kadarıyla tüm son görüşmelere katılıyormuş sanırım “Malımı birde ben göreyim” şeklinde alacağı kişiyi ölçmek ve kendi dışındaki tüm diğer uzmanların görüş ve yekinliklerine güvenmediği için kendisi bizzat tartmak istiyormuş.

Ben kendimden bahsediyorum CEO’ya ve nedense konu dönüp dolaşıp 1 noktaya takılıyor. Eh diyorum açık verdik şimdi buna takıldılar. O da şu, CEO bana soruyor neden daha önceden çalıştığın X firmasının CEO’sundan referans vermedin ? Ben onu tanıyorum oysa diyor. Eh yani bukadar rastlantı olur 🙂 ve bende neden referans vermediğimi kibarca anlatmaya çalışıyorum ama tatmin olmuyor.

CEO bana 5 dakika nasihat veriyor, tamamiyle yanlış anladığı bir noktaya takılmış aile babası gibi bana anlattıkça anlatıyor sonra bana cevap verme fırsatı vermeden ayağa kalkıyor ve elimi sıkarken “Sen bir daha düşün istersen” deyip gidiyor 🙂

GreatPlaceToWork diyorduk ya ? Hani belli standartları sağlamış ve iyi bir iş veren olma yolunda ilerleyen firma falan falan derken bir patron firmasında buluyorum kendimi. Kendi ve Diğerleri olan bir patron firmasında.

Adam konuştukça yanındaki IT Müdürü ile IK Müdürü küçüldükçe küçülüyor adeta ilkokul çocukları gibi babasına kafa sallayan çocuklar gibi kalıyor..

Neyse CEO çıktıktan sonra serzenişimi IK ve IT Müdürlerine anlatıyorum onlarda sanırım bu duruma alışmışlar sesleri çıkmıyor. Sonra IK Müdürünün klasik sorularına maruz kalıyorum onları her zamanki tecrübelerimle cevaplıyorum sorun yok.

IT Müdürü ise kendisinden beklemediğim düşük ölçekte anlamsız teknik sorular soruyor yani sadece sormak için sormak gibi yada bu işlerden hiç anlamıyor gibi. Neyse o kısımda kısa geçiyor.

CEO’nun çalışan şikayeti

Görüşme esnasında CEO’nun neden “Malımı birde ben göreyim” dediğini vermiş olduğu bir örnek daha doğrusu bir şikayetten daha iyi anladım. Diyorki; Daha önceden bir eleman almıştık, kendisi takım ruhuna aykırı bireysel takılıyordu. Ve bir süre sonra kendi yaptığı çözümlerle bize iş çıkardı. Başka nedenle onu işten çıkardık. Şimdi ise arkasında bıraktığı pislikleri temizliyoruz, dedi.

İşte tam bu noktada adamı anladım yani neden kendisi alacağı kişiyi daha iyi ölçmek istiyor çünkü benzer bir durumla kaşılaşmak istemiyor.

Ama burada çok önemli bir detay var tabi bunu kendisine söyleyemedim, eğer bir kişiyi siz uçtan uca denetlemeden, takıma dahil etmek için çaba göstemeden, yapmış olduğu işi belli kriterlere sadık kalması için ona bir yol çizmeden bu kişiyi serbest bırakıp bu hale gelene kadar göz yumarsanız, sonuçlarına katlanırsınız. Bu noktaya gelene kadar; Çalışma Arkadaşları, Takım Lideri ve IT Müdürü ne yapıyormuş peki ? Önce kulağının çekilmesi gereken başkaları var bence bu sizin hatanız. Daha da ayıbı bir iş görüşmesinde alacağınız adaya eski çalışanınızı şikayet olarak anlatıyor olmanız !

GreatPlaceToWork ödülünü almışsınız ama adam olamamışsınız diyecektim ki 😛 demedim tabi..

Ve görüşmenin sonucu

Sonuç olarak GreatPlaceToWork bir firmada herşey dışarıdan şık ve güzel görünürken karşılaştığım bu patron firması ile hayeller suya düşüyor zaten CEO, pardon Mal Sahibinin bana son bakışlarından anladığım kadarıyla zaten bu iş olmaz diyorum. Ki sonradan öğrendiğim kadarıyla olmadı zaten 🙂

Sonuç olarak GreatPlaceToWork

Ortasında GÜVEN olan bir kültürü benimsemiş firmalarda GÜVEN sorunu yaşan bir CEO ile enteresan bir tecrübe yaşadım. Neyse tüm diğer firmalarda böyle değildir tabi ama benim ilk ve tek tecrüben bu şekilde gelişti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s