Doktorluk kutsal meslek laf edilmez mi? Hiç de değil !

Doktor olmak kolay değil.. Evet kolay değil prestijli meslek, akıllı ve çok çalışmayı emeği gerektiren bir meslek.

Ancak böyle olması doktor’ların bazı ayrıcalıklara sahip olmasını gerektirmez.

Özellikle kendi muayenehanesini açmış doktorların sadece kendi dilediği saatler ve günlerde çalışmasına anlam veremiyorum. Yani buna hakları yok diyemiyorum ama doktorluk ucunda İNSAN’ın olduğu bir meslek. Yani kendilerini insanlara göre ayarlamaları gerekir, insanları kendilerine göre ayarlamaları değil.

Örneğin bir hasta olarak siz klasik 9/18 mesai yapıyor ve sadece Cumartesi ve Pazar günleriniz boş ve muayene olmak istiyorsunuz. Ancak sizin zamanınıza uygun bir doktor bulmak hiç kolay değil. Dahası işinizden izin aldınız sabah 8-9’da doktora giderim diyorsunuz ama doktor bey yada hanım 11’de işe geliyor. Yani resmen bir doktora gitmek için yıllık izin alıyorsunuz.

Çalışma saatleri bir kenara, çalışma günleri de bazen enteresan. Hafta arası tatil yapabilirler ve hafta sonu hasta kabul edebilirler en azından bu çalışan insanlar içinde daha uygun olur ama durum böyle değil. Bırakın hafta sonu hasta kabul etmeyi üstüne bir kaç gün hafta arası dahi hasta kabul etmiyorlar.

Birde enteresan doktorlar var, meşhur olmuşlar ve kendisinden zarzor randevu alıyorsunuz bir daha randevu almak istediğinizde bırakın 1 ayı 2 ayda zor hatta alamadığınız oluyor. Yahu arkadaşım ben düzenli randevu alamayacaksam ne anladım bu tedaviden. Yani az buz para değil diğer doktorlara oranla X TL veriyorsunuz sonra haydi bitti bir daha doktorun yüzünü göremiyorsunuz. Böyle saçma süreç mi olur ? Madem bir yoğunluk var o zaman bu yoğunluğu eritmek için bir çözüm geliştirin örneğin yanınızda çalışan diğer uzman arkadaşlarınızla birlikte çalışın, tedavileri asıl doktorun kontrolünde diğer uzmanlar yürütsün vs. Yani canınız çıkana kadar çalışın demiyorum bir çözüm geliştirin diyorum.

Yani bu açıdan bakınca anlayamıyorum, ayda 15bin TL para kazanıp bu bana yeter diyip sonra 3 gün çalışıp öğleden sonra mesai yapan doktorlara hiç hak vermiyorum. Bu beyaz eşya satmaya benzemiyor, ne kadar hasta ile ilgilenirseniz o kadar anlamlı ve kutsal bir meslek.

O yüzden söylemek istediğim insan odaklı çalışan, çözümler geliştiren, daha fazla insana daha fazla fayda sağlamaya çalışan doktorlara lafım yok tabiki.

Zaten bu işin zor tarafı bu, eğer bu işi para için yapıyorsanız yapmayın bu mesleğe yakışmıyor çünkü bu. Para odaklı olmak sadece kendinize odaklı bir yaşamı kurgulamak bu mesleğin etiğinde olmamalı. Bu yüzden doktorluk özel bir meslek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s