Banggood Türkiye güvenilir bir web sitesi midir?

Yazının Özeti

Banggood Türkiye kaybolan paket ödemelerinde zorluk çıkartıyor ve eğer talipli paketleriniz sizin adınıza değil de başkasının adına teslim alındı ve sizin elinize ulaşmadı ise kesinlikle iade yapmıyor. Eğer sigortalı takipli bir paketinin olsa dahi Turkiyeye girmiş ve bir şekilde PTT sisteminde iz bırakmış ise paket size ulaşmasa bile Banggood Türkiye kesinlikle iade yapmıyor. Üstelik koskoca uluslararası bir site olmasına karşın ufak hesaplar peşinde koşması inanılır gibi değil.

Müşteriyi merkezine almayan e-ticaret web siteleri daima kaybetmeye mahkum olur.

Giriş

Bana bu yazıyı yazmama sebep olan şey Banggood Turkiye sitesinde uzun süredir üye iken beni yarı yolda bırakmalarına sebep olan bir durumdur.

Çin’den Alışveriş

Çin sitelerinden alışveriş neredeyse Türkiye’deki web sitelerinden hatta fiziksel mağazalardan almakan çok daha kolay hale geldi. Binlerce kilometre uzaktan gelen paketlerin güvenliği ise ayrı bir sorun.

Paketlerin Kaybolması

Ebay.com gibi sitelerde bir çok alıcı yakın zamana kadar Türkiye’ye sipariş göndermiyordu. Aliexpress, Banggood gibi siteler ise kaybolan paketlere karşı bazı önlemler alıyor ancak bence yeterli değil.

Banggood’un Ürün İade Koşulları

Banggood web sitesi diğer benzer Çin sitelerine göre daha butik ve bazı ürünlerde ucuz bir web sitesi. Ancak dikkat ederseniz muhtemelen satış hacmi düşük olduğu için müşteri hizmetleri o derece profesyonel değil. Hala eposta aracılığı ile hizmet veriyorlar. Ürün iade koşulları ise çok detaylı değil.

Örnek Olay 1

Banggood web sitesinden daha önceden bir ürünüm tarafıma teslim edilmedi ve web sitesine bu sorunu eposta ile ilettiğimde ürünün sigortalı olmadığı belirttiler ve ne yazıkki kaybolan ürünü telafi etmediler.

Örnek Olay 2

Yukarıdaki durumdan aldığım ders ile Banggood web sitesinden aldığım diğer tüm ürünlerde sigorta parasıda ödemeye başladım. Ve yakın zamanda bir ürünüm Türkiye’ye geldi ancak ne yazıkki sevgili PTT çalışanları tarafından başka birine teslim edildi olarak gösterildi. Ve tabi ben ürünü bulamadım kayboldu. Bunun üzerine durumu site yetkilillerine anlattım ancak bana cevap olarak şunu paylaştılar,

All orders reported as delivered by shipping companies are considered delivered. Banggood cannot be made liable of non-delivery in this case.

Yani eğer Türkiye’de teslim edildi deniyorsa umurlarında değil. Oysa ben PTT’den yanlış bir isme teslim edildiğine dair belgeleri paylaşmış olsam dahi kabul etmediler.

Üstelik kendi web sayfasında şağıdaki koşulu ise iade edilemeyen ürünler için not almışlar. Bu duruma göre kayıp olan sigortalı ürünler için tersi doğru olmalı.

3. Un-insured orders that are lost or stolen.

Müşteri Memnuniyeti

Şimdi soruyorum X TL’lik bir ürün için dünyaya satış yapan hatta Türkiye’ye giren bir web sitesi olan Banggood Türkiye acaba yeni müşteri edinmek için kaç TL harcıyordur ? Oysa bu yazıyı okuyan sizler karar verin, kaybolan paketlerin arkasında durmayan bu kişiler sizce yeni müşterileri bu kafa ile kendilerine çekebilirler mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s