Startup mı ? Benim sadece bir fikrim var?

Herkesin bir Girişişm, Proje yada Uygulama vs. için bir fikri var. Doğal olarakta Startup camiyasındaki isimlerde kendilerine gelen yüzlerce fikri ciddiye almıyorlar yada ciddiye alıyorlarsa bile sadece fikir aşaması olması baştan eksi puanla değerlendiriliyorsunuz.

  • Fikrim çalınır mı?
  • Fikrimin patentini almalı mıyım?
  • Fikrimi başkasına anlatmalı mıyım?
  • Fikrimi anlatırken gizlilik sözleşmesi imzalamalımıyım?

Siz bu soruları soruyor yada cevap arıyor olabilirsiniz ama ne yazıkki bu dünyadaki insalar sadece şunu söylüyorlar,

Fikir hiç birşey execution herşey !

Evet bu lafı çok duymuşsunuzdur, fikir hiç birşey.. Doğrusu fikrin hiç bir şey olduğuna ben katılmıyorum.

Öncelikle şunu bi tanımlamak lazım. Fikir insanların ürettiği en muhteşem üründür. Ancak her ürün muhteşem değildir. Ayrıca kendisine fikirle gelinmiş mentor yada benzeri kişiler yüzlerce fikir dinledikleri için bu bol olan şeye değer vermemeleri gayet normal. Fakat unutmamak gerekirki bir mentor için yüz fikir varsa, fikir sahibi için sadece bir fikir vardır. Dolayısıyla kimin tarafından baktığınıza göre bu fikrin değeri tartışmalıdır. Az olan şey değerli çok olan şey değersizdir. Bu nedenle fikir sahibi için fikrinin değerli olması çok doğaldır.

Herşey Fikirle Başlar

Her proje bir fikirle başlar. Fikir olmadan sonuç olamazdı. Ancak tabi ki işin uğraştırıcı kısmı fikri değil. Sonuca giderken izlediğiniz yol çok daha karmaşık ve zorluklarla dolu. Bu nedenle ne yazık ki fikirler hep küçümseniyor.

Fikrin Küçümsenmesi

Fikrin küçümsenmesi bir yana diğer yandan önemli olan fikirlere değer verilmeli ve saygı duyulmalı. Sırf fikirler önemsiz görüldüğü için fikir sahipleri de küçümsenmemelidir.

Ülkemizdeki Emeğe Saygı

Zaten diğer yandan ülkemizde Korsan kelimesi çokta ayıplanmazdı. Herkes bir dönem belki hala korsan CD oyun yada müzikleri kullandığımız olmuştur. Bunların kullanımını, paylaşılmasını gayet normal bir şeymiş gibi benimsemişiz. Eee doğal olarak bunu yapan bir toplum olarak nasıl fikre saygı duyulmasını bekliyorsunuz?

Fikrim Çalınır mı?

Ne yazık ki bizim toplumda fikir çalınır. Çünkü fikre verdiğimiz değer korsana yaklaşımımızla aynı. Bugün aklınızda bir fikir yokken bir arkadaşınızın size anlatmış olduğu fikri geliştirip üzerine en büyük zorlukları çözüp fabrika kurup üretime geçip para kazandığınızda geri dönüp o fikir sahibine ortaklık verir misiniz? Tabiki hayır o sadece fikir sahibiydi siz bütün süreci yönettiniz geliştirdiniz. Peki ya fikir aklınıza girmeseydi ? Ne yazık ki buna haklısın diyecek kimseyi bulamazsınız. Çünkü bu bizim toplumumuzda böyle.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s