Gearbest Trexplbex gönderi, gümrük işlemleri, Aramex lojistik

Uzun süredir gearbest.com , banggood.com , dx.com ve aliexpress.com sitelerinden alışveriş yapmaktayım. Hatta daha bir çok internet sitesinden yurt dışı alışverişi yaptım.

Ne yazıkki her seferinde yüksek tutarlı ürünlerde acaba ürün gümrüğe takılırmı korkusu var. Doğrusu buna dair yazılarım arasında bir anlatım var buna deyinmeyeceğim.

Gearbest.com yüksek tutarlı gönderi ve kargo seçimi

Gearbest.com’dan yakın zamanda 187$’a bir 3D Printer aldım. Doğrusu bu seçimi yaparken Aliexpress ile karşılaştırdım ayrıca Gearbest.com içerisinde başka gönderi şekillerinide inceledim. DHL, EMS vs. derken birde Öncelikle Türkiye gönderimi diye bir seçenek dikkatimi çekti.

DHL ve benzeri kargo firmaları

DHL ile ilgili yorumlarını okudum sonuç olarak DHL gümrüğe takılan ürünlerde, ödediğiniz yol masrafına karşı birde gümrük işlemleri için 150TL gibi bir evrak masrafı istiyormuş. Kısacası DHL bu konuda çok masraflı olduğu için seçmedim.

Gearbest.com ve Trexplbex gönderi

Diğer gönderi seçenekleri arasında Yüksek Öncelikli Türkiye Gönderisi gibi bir seçenek vardı. Meğerse bu Aremex denilen lojistik firmasına aitmiş. 187$ lık bir gönderi için 10$ kargo masrafı ödedim.

Gearbest gönderimin takip numarasını UKiM’de görünmüyor

Ürünü aremex.com üzerinde takip ettim ve Türkiye’ye girdiğimi gördüm. Vergi ödemesi için beklediği yazıyordu. Daha sonra UKİM’i aradım ve ürünüm hakkında bilgi almak istedim ama elimdeki takip numarası istedikleri takip numarası ile uyuşmuyordu. Yani özetle PTT Yurtdışı gönderi takip’te görünmüyor.

Aremex lojistik ve gümrük işlemleri

Sonra anlaşıldıki Gearbest.com Aramex diye bir lojistik firması ile anlaşmış ve aynen DHL gibi kapıdan kapıya taşıma işlemi yapıyorlar. Aremex’in mobil uygulamasını indirdim ve bir hesap açtım ardından takip numaramı girdim ve kısa bir süre sonra bana sms geldi. Çağrı merkezini aradım oldukça kibar ve ilgili insanlardan bilgi aldım.

Aremex ile Gümrük tarifesi

Avrupa birliğine dahil ülke gönderilerinden %18
Avrupa birliği dışı ülke gönderilerinden %20 vergi aldıklarını söylediler. Ödememi ürün bedeli üzerinden %20 olarak yaptım. Biliyorsunu PTT’de olsa ürün kargo bedelinden bile vergi aldıkları oluyordı. Daha sonra dekontu ve TC No’mu bana eposta ile ulaşan kişiye gönderdim. Ve kapıya kadar herhangi bir sürpriz masraf alınmayacağına emin oldum.

Aramex uygulaması ile takip

Aramex’in mobil uygulaması ile her aşamayı otomatik takip edebiliyorsunuz. Tüm bu süreç şeffaf ve profesyonelce takip edilebiliyor.

Ayrıca gümrük ve yurtdışından alışveriş için şu yazımı da okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s