En Hızlı Yoldan Yivsiz Av Tüfeği Alma Süreci ve Tavsiyeler

Beni tanıyan kişiler için ufak bir not !

Olurda beni tanıyan veya ismimi ararken buraya girmiş ve Melih’in Av Tüfeği ile ne alakası var yahu diye şaşırırsanız önce size bir uyarıda bulunayım, bir yanlış anlama olmasın 🙂

Ben doğduğum yer itibari ile Dedem’den Babam’a, Polis Akrabam’dan Asker olanına zaten çevremde silah görmüş ve buna gayet normal birşeymiş gibi bakan biriyim. Babam seneler önce ava çıkar ve erkek çocuk olduğum için bunu benimle paylaşırdı. Çocukluğum köyde Havalı Tüfekle hedefe atmakla, Dedemin, Amcamın tüfeği ile havaya atılan armutları vurmak gibi sana tuhaf gelecek ama bize eğlenceli şeylerle geçti. O yüzden şaşırma lütfen Atıcılık Federasyonu bile olan bu Hobi’de tuhaf bir şey olmadığını baştan açıklamış olayım.

Kısaca Süreç Şu Şekilde

Arkadaşlar burada işin sırrı randevulu olan adımları birbirine yakın ayarlamak böylece işiniz tıkır tıkır hızla ilerliyor aksi halde doğru zamanda doğru adımları atmaz iseniz benim gibi yanlış planlama ile 2-3 ayda anca alabiliyorsunuz.

Belgelerin geçerliliği 6 aymış dolayısıyla bu süre içinde alıp kullanabilirsiniz aksi halde tekrar almanız gerekiyor.

Sırasıyla şu adımları takip edin,

 1. Öncelikle randevulu olan 2 adımı arka arkaya yakın tarihlere ayarlayın. Hatta aksilik olabilir diye alternatif tarihlere 2. randevu alın. Her ikisi için 2. randevu alınabiliyor.
  1. Önce Sağlık Raporu : Aile Hekimi yeterli veya Devlet Hastanesi ancak Özel Hastaneler kabul edilmiyor. Aile Hekiminden randevu alıp raporu alın. Bu maddede bazı püf noktalar var detayı aşağıdaki başlıkta yazıyor.
  2. İkamete göre İlçe Emniyetten Randevu ; Sağlık raporunu alacağınız tarihe göre hemen ardına EDevlet üzerinden “Emniyet Müdürlüğü > Silah Ruhsatı Alma Ön Başvurusu” adımlarından Yeni başvuru oluşturun. Dolayısıyla sağlık raporu ve ikisi hemen arka arkaya olacak. Her ikisi de epey ileri tarihe randevu veriyor. Olurda aile hekiminden alamaz iseniz diye arada bir gün bırakıp devlet hastanesi randevusunu yedekte bekletebilirsiniz. Unutmayın aslında emniyet en son adım dolayısıyla randevusunu baştan alıp arada aşağıdaki evrakları hazırlayın. Yine detaylar aşağıda yazıyor.
 2. Tüfeğinizi Sipariş Verin : Bu zaten kolay adım bir kaç günde geliyor randevulara kadar bunu halledersiniz. Eğer hazırda bayii de varsa işiniz daha da kolay. Sadece kapora ödüyorsunuz.
 3. Harç/Ruhsat Ücreti : Şimdi gelelim şu Ruhsat Parası/Kart Parası/Vergi Harcı/Harç parası kargaşasına.
  1. Silah Ruhsat Parası olanı 100TL’yi iki şekilde yatırabilirsiniz. Bir sonraki maddede zaten Ziraat bankasına gideceğiniz için bunu da gitmişken Ziraat Bankası Şubesinden halledin derim. Yok ben illa internetten yatırıcam derseniz Türk Polisi Teşkilatı web sitesinden tptgv.org.tr 100TL ödemenizi yapıp gelen mail gelen mailin çıktısını alın.
  2. Yivsiz Av Tüfeği Harcı olarak Ziraat Bankası bizzat şubeden 80.20TL yatırın (Dikkat şubedeki kadın bilmeyebilir başıma geldi fazla yatırdım kabul etmediler o nedenle illa kuruşuna kadar 80.20TL olacak ve güncel tarihli vergiyi mutlaka öğrenin 2 sene sonra bu yazıyı okuyorsanız fiyat farklı olabilir). Kimi Emniyet Müdürlüklerinde Ziraat Mobil Şube’den yatırırsanız görünüyor diyorlar ama bende görünmedi o yüzden riske girmeyin işinizi sağlama alın şubeden yatırıp dekontu alın en iyisi.
 4. Vergi Borcu Yoktur Yazısı : E-Devlet üzerinden veya gib.gov.tr’den Vergi Borcu Yoktur yazısının çıktısını alın.
 5. Dilekçe : Kaymakamlık için satın alma belgesi düzenleme adına dilekçe yazılacak. Örn. bu linkte var ilgili kaymakamlık adını sizinki ile değiştirin.
 6. Fotoğraf : 2 adet Biyometrik Fotoğraf hazırlayın son 6 aya ait olurda fazla isterler diye yanınızda da fazladan bulunsun bazı illerde 4 adet isteniyor bazı illerde 2.
 7. Yarım kapaklı dosya deniyor ama yerine göre olmasa da belki olur siz yine de 1 adet alın 1TL fiyatı var. Ne var ne yok içine koyacaksınız.
 8. Bayiden Tüfeğinizi ve Belgeleri Teslim Alın : Av Bayii sistemde onayı görünce size Fatura ve Nakil Belgesi düzenleyecek ve Tüfeğinizle birlikte teslim edecek.
 9. Emniyette Tespit İşlemi : Fatura, Nakil Belgesi ve Tüfeğinizi alıp randevusuz olarak mümkünse öğleden sonra yine daha önceden işleminizi başlattığınız İlçe Emniyet Müdürlüğüne gidip tespit işlemi yaptıracaksınız, yani belgeleri teslim edip tüfekteki seri numarası kontrol edilecek.
 10. Adresinize Av Ruhsatı Bekleyişi : Artık bu süreçte tüm işlemler tamamdır ve ruhsatın evinizi postalanmasını beklersiniz. Tahmini süre 15 gün.

Tüm bu adımların detayları merak ediyorsan aşağıda okumaya devam edebilirsin..

Sipariş Verdim – 10 Haziran

Kadıköy Çetinkaya Av Malzemeleri dükkanından Vahap abi’den Husan M71 siparişi verdim ürün 2 günde geldi. Meğerse en gereksiz önceliksiz adımmış. Boşu boşuna alet orada 1ay durdu.

Sağlık Raporu 1.Deneme Alamadım !13 Haziran

Aile hekimlerinin sağlık raporunu verdiğini duyunca hemen Pazartesi ilk işim gidip Yivsiz Av Tüfeği sağlık raporu almak için Aile Hekimime gitmek oldu. Ancak kendisi 20’li yaşlarında genç tecrübesiz bir kız olarak herhalde en ufak bir fikri olmadığı için daha önceden başka taleplerimde olduğu gibi yine beni “Bu işlemi burada yapmıyoruz” diye gönderdi. Bugünden sonra ilk işim bu Aile Hekimimi değiştirmek oldu !

Her türlü ihtimale karşı yeni hekim ile aynı sorunu yaşarım diye bir herhangi bir hastaneden 182 nolu telefon üzerinden randevu almak oldu. En yakın 13 gün sonraya Kartal’da randevu alabildim. Sırf bu iş için hastaneye gitmek tam bir ölüm ! Aile hekimlerinin sağlık raporu verebildiği halde bunu yapmamaları ise tam bir iş güzarlık.

Sağlık Raporu 2. Denemede Aldım ! – 16 Haziran

Tekrar yeni aile hekimimle bir deneme daha yapmak istedim. Bir önceki denememde çaylak ve işgüzar aile hekimi beni başından savmış ve göndermişti. Bunun üzerine aile hekimini değiştirmiş ve yeni randevu almıştım. Hatta tüm konuşacaklarımı vs baştan hazırladım ki bir sorun çıkmasın.

Özellikle erkek bir hekim seçtim ki anlatması kolay olsun diye ama ne tesadüftür ki o gün adam izinliymiş ve yerine bir başka kadın baktı ama şansım varmış allahtan.

Hikayeye şöyle başladım “Dedemden, Babama ondan da bana kalacak İtalyan malı yadigar bir tüfeğimiz var. Onu üstüme almak istedim ama meğerse ruhsat gerekiyormuş” diye konuya girdim. Daha sonra Polis Merkezindeki arkadaşların “Son bir evrağın eksik yarına randevuya yetiştir, git aile hekimine sana ruhsat için sağlık raporu verecektir ama ona detaylı bir şekilde anlat çünkü çok fazla şikayet alıyoruz oysa aile hekimleri bu konuda yardımcı olmalılar hatta https://egm.gov.tr/ozelguvenlik/silah web sitesi altında yazan yeri göster.” vs diye damardan hazırlıklı girdim. Hatta “İki adet rapor olduğunu yivli olanın profesyonel olduğunu, heyet raporu gerektirdiğini ancak yivsiz olanın sadece aile hekiminden onaylı yivsiz av tüfeği sağlık raporu gerektirdiğini” anlattım falan ikna oldu !

Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus şu, hekim sistemden kullandığınız ilaçlara vs bakıyor ve soruyor da, eğer Antidepresan vs. kullanıyorsanız belli ki yandınız !

Neyse sistemde ve normalde de zaten kullandığım bir ilaç olmadığı için şak diye çıkarttı raporu. Eğer direnseydi o zaman C Planı’nı devreye sokacaktım “Polis Memuru arkadaşlar bu konuda çok şikayet aldıklarını ve eğer hala rapor vermekte zorluk çıkarıyorlarsa lütfen bunun nedenini yazılı hale getiren bir yazıyı getirmelerini istediler” deyip ısrarcı olacaktım ki gerek kalmadı hehe..

İlçe Emniyet Müdürlüğünden Randevu Alma – Uğraşıyorum

Kaç gündür meğerse boşuna uğraşıyormuşum çünkü “e-randevu.istanbul.pol.tr” sitesinden randevu artık alınmıyormuş ve sürekli “BU İŞLEM İÇİN KADIKÖY İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NDE HENÜZ BİR PLANLAMA YAPILMAMIŞTIR!” hatası veriyor neden bu hatayı verir vs. anlamaya çalışıyorum. Başvurular artık e-Devlet’e taşınmış ve oradan Silah Ruhsat Başvurusu olarak yapılıyormuş..

Oysa en ufak bir uyarı yok meğerse bu site artık kullanılmıyormuş !!

Bu seferde E-Devlet üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü > Silah Ruhsatı Ön Başvurusu adımından Yeni başvuru girin. Tamamiyle ikametinize göre otomatik başvuru alınıyor. İşte buradaki sorun ise şu eğer Kadıköy’de ikamet ediyorsanız yandınız randevular aşırı dolu ! Ataşehir kısmen ona göre daha boşmuş.

Burada size önemli bir tavsiye vereyim Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğünden aldığım bilgiye göre randevular sabah 10:00’da 1’i ile 15’inde 15’er günlük açılıyormuş. Bu durumda eğer normalde randevu dolu ise mutlaka 1 ve 15 inde sabah 10:00’dan itibaren kontrol edip randevunuzu ona göre alın.

Aksi halde E-Devlet’te alacağınız yanıt sürekli “Yapmak istediğiniz başvuru için uygun bir randevu tarihi bulunmamaktadır.” olacaktır.

Unutmayın sağlık raporu ve emniyet randevuları ileri tarihli oluyor mümkün olduğunca birbirine yakın ve planlı yapın.

İlçe Emniyet Müdürlüğünden Randevu Almak – Hala Uğraşıyorum

Haziran ayı geçti 1 ve 15. günlerde sabah saat 10’da randevular açıldığı için bugünlerde 15 günlük randevu almayı atlamışım. 1 Temmuz’da randevu açıldı ve doğrudan ayın 6’sından itibaren gün veriyor. Saatler ise 10:00/10:30/11:00 ve 11:30 sadece. Ne yazıkki tatile gideceğim tarihle çakıştığı için bu tarihlerde de alamadım. Bu bana resmen tam 2 aya mal oldu. Şimdi 15 Temmuz yada 1 Ağustosta Temmuz sonu veya Ağustos başı için randevu almaya çalışıcam.

İlçe Emniyet Müdürlüğünden Randevu Almak – Sonunda Belgeleri Teslim Ettim – 1 Temmuz

Normalde randevum 6 Temmuz olmasına karşın rica minnet Polis Memuruna o tarihte şehir dışında olacağımı söyleyip 1 Temmuz’da evraklarımı teslim almasını rica ettim allahtan yardım sever biriydi kabul etti hallettim aksi halde bana 1 ay sonraya atacaktı.

Bayii’den Onay Geldi – 27 Temmuz

Dediğim gibi şehir dışında olduğum için ne yazıkki 1 aylık boşa vakit harcadım ve dönüşte bayii’den onay geldiğini öğrendim.

Bayii’den Belge ve Tüfeği Teslim Aldım – 1 Ağustos

Onayın çıktığını duyunca tatil dönüşünde bayiiye uğradım ve sonunda Tüfeğimle birlikte Fatura ve Yivsiz Av Tüfeği Nakil Belgesini bayiden teslim aldım. Eğer ay sonuna yakın zamanlara denk geliyorsanız bayiiler faturayı bir sonraki aya kesmek için sizi bekletebilirler aklınızda olsun.

Emniyette Tespit İşlemi Yaptım – 3 Ağustos

Bayiden aldığınız Fatura ve Nakil belgesi ile öğleden sonra bir saatte randevusuz şekilde işlemlerinizi başlattığınız emniyete gidiyorsunuz. Girişte tüfeğinizi güvenlikte bırakmanızı istiyorlar ve siz ilgili memurun yanına çıkıp son olarak bu 2 belgeyi teslim ediyorsunuz memurda dosyanıza ekliyor. Sonra sizinle birlikte aşağı inip seri numarasını kontrol ediyor ve hepsi bu.

Bu aşamada elinizdeki belgelerle ne yazık ki taşıma işlemi yapamıyormuşsunuz o nedenle ruhsatın gelmesini bekliyorsunuz.

Av Tüfeği Ruhsat Bekleyişi – 17 Ağustos

12 Ağustos’ta yani tespit işlemi yaptıktan 9 gün sonra NVI.GEN.MUD’den bir sms geliyor ve başvurunun ellerine ulaştığını PTT ile gönderim yapılacağını ve gönderim için bilgilendirme yapılacağı yazıyor. 5 gün sonra 17 Ağustosta adresime üzerinde açıkça T.C.İçişleri Bakanlığı Silah Ruhsatı / Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi yazan bir zarf ile ehliyete benzer plastik Kart Geliyor. Kartın üzerinde üzerinde isim soyad tc ve arkasında sahip olduğunuz silah ve çap seri no bilgileri yer alıyor.

Sonuç

Hayatımda ilk defa yaptığım bir iş olduğu için yanlış adımları izlemiş ve epey geç sürecim sonuçlanmıştı. Bu anlamda doğru adımları izlesem çoktan işimi halletmiş olacaktım. Diğer yandan bazı adımlarda eğer işinizi bilmezseniz süreç daha da uzuyor o yüzden o adımlardaki detayları da ayrı başlıkla anlattım. Valla tüm bu sürecin dışında birde Yivsiz Av Tüfekleri ile Poligon atış yasağı gelmiş bu da gerçekten işin iyice saçma hale gelmesine neden oldu. Neyse herkese sorunsuz ne doğaya, ne insana, ne hayvanlara zarar vermeden keyifle kullanmayı dilerim.

Sorumluluk Uyarısı

Burada yazdıklarım size yardım olsun diye bir yazı olurda bir sebepten işiniz aksar vs. bana sakın laf etmeyin bu sizin sorumluluğunuz. Örneğin vergilerin güncel tutarlarını öğrenmek yada yaşadığınız bölgedeki emniyetin kendi prosedürü vs farklılık gösterebilir. Malum gün gelir süreç değişir o yüzden de adımlara ek gelebilir. O yüzden baştan söyliyim sonra saçma yorumlar yapıp ta bide keyfimi kaçırmayın !

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s