Türkiye’den neden bir girişim çıkmaz?

Kısa cevap:

  • Devletten bir tanıdığın yoktur
  • Çevren dardır
  • Yeterince dikkat çekememişsindir
  • İşgüzar bir yönetici/karar verici seni elemiştir

Elbette bir çok nedeni olabilir ama burada yazacaklarım tamamiyle kendi hikayemden ortaya çıkan bir sonuç.

Yine Fikrim Geldi

Seneler önce aklıma her zaman olduğu gibi bir fikir geldi. Fikrim aslında fiziksel inovatif bir üründü ve o fikri yani ürünü nasıl daha iyi yansıtabilirim diye düşündüm, oturdum çalıştım ve 3D Blender tasarım programını basit anlamda öğrendim.

Hayali Ürün Ürettim

Daha sonra çizimlerimden hareketle 3D tasarım yaparak ortaya olmayan ama bilgisayar ekranında görünen bir ürün ortaya koydum. İstediğim bu ürünü üretebilecek birileri ile iletişime geçip yapılabilir mi getirisi nedir ne kadar yatırım yapmak gerekiyor belirleyip ve sonunda elbette karlı bir iş ise üretmekti.

Kestirmeden Gitmek İstedim

Aslında tuhaf bir yol izledim ve sıra dışı bir şey yaparak doğrudan Türkiye’de bir üreticiye ulaşıp bu ürünü onlara sunmayı tercih ettim.

Ulaşılmaz Firmalar

Ne yazık ki ülkemizdeki temel sorunlardan biri ulaşılmaz olmak. Şöyle bir örnekle açıklayayım, eğer Linkedin’de yabancı bir ülkede yabancı bir firmada yöneticilik yapan birine mesaj atsanız kendisi muhtemelen kısa bir süre içinde size kişisel olarak yanıt dönecektir. Ancak Türkiye’de bir firmanın yöneticisine mesaj yazsanız size mümkün değil dönmez, diyelim ki döndü o zamanda bunu bir başkasına yönlendirdiğini sizinle ben değil o ilgilenecek dediğini göreceksiniz.

İşte ne yazık ki ülkemizde böylesine bir fark var yani statüden kaynaklanan bir ego ve erişilmezlik var.

Tepedeki Adama Erişmek

İşte tüm bu süreçleri delecek bir çözümle ortaya çıktım ! Türkiye’de ulaşmak istediğim teknoloji firması adına hayali bir dergi bastım. Derginin kapağına 1 sene sonraki gelecek tarihi attım ve CEO’nun eline benim hayali ürünü montajlayıp firmanın ödül aldığını haber yaptım. Derginin içinde ise tamamiyle ürünü özelliklerini anlattım.

Ulaşılmaza Ulaşmak

24 adet dergi bastırdım ve hepsini tüm yöneticilere bizzat isimleyip hepsine kargoladım.

Bingo ! İçerideyim !

İnanır mısınız bir çok kişiye dergi ulaştı. Hatta en önemlisi Türkiye’nin en bilindik teknoloji firmasının sahibi olan adamın masasına kadar gitti dergim !! Daha sonra yaşlı adamcağız daha genç olan oğluna demişki “Bu delikanlıya ulaşın nedir öğrenin bu işi” ve bir gün bana biri mail attı.

İşgüzarlar Devrede

Ve daha sonra firmanın en tepesindeki adamın görevlendirdiği alt seviyeden biri yani ArGe Müdürü bana bir mail attı. Ne dedi sizce ?

  • Bravo çok yaratıcısın seni tanımak isteriz
  • Zaten çok yakında ofisin gel bir kahve içelim
  • Halka açık Inovasyon formumuzu doldur lütfen

Evet son madde ! İnanılır gibi değil. Ben binlerce insandan bir adım öteye geçmiş Türkiye’nin en meşhur Teknoloji firmasının 80 yaşındaki sahibine ve oğluna kadar ulaşmışken biri bana diğer insanlar gibi formu doldur deyip, benim tüm ilerlememi bir anda sildi !

Vizyon Kaderindir

Ne yazık ki firmaların hatta insanların geleceği senelerce yaratıcılık adına bir şey yapmamış, alışmış olduğu kuralların dışına çıkmayı başaramamış bir avuç yöneticinin elinde olabiliyor. Bu insanlar yüzünden ne zaman zaman bir adım ileriye gidemiyoruz.

Hala düşünüyorum sadece gel tanışalım yüz yüze anlat bakalım nedir senin hikayen demek çok mu zordu?

Bu ülkede girişimci olmak ne yazık ki hep birilerinin iki dudağı arasındaki kaderinize bağlı biri yürü derse yürüyebiliyorsun aksi halde çok zor.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s