3D Printer Almaya Değer mi ?

Kısa Cevap : Beklentinize bağlı

Bir kaç sene önce Alfawise A30 aldım ve sık sık kullanıyorum. Almadan önce epey heycanlıydım ve kafamda yapmak istediğim bir çok şey vardı örneğin,

 • Oyuncak tasarlayıp satmak
 • Çeşitli ürünlere yan parça tasarlayıp satmak
 • Bu tip online satışlar ile ek bir gelir elde etmek
 • Yedek parça basmak
 • Çocuklara eğlenceli şeyler basmak
 • Ev için dekoratif ürünler basmak
 • vs. vs.

Liste aslında daha da uzun. Ancak bunlardan kaçını yapabildim derseniz doğrusu en çok kullanma amacım bir şey bozulduğunda veya çok belirgin bir ürüne parçaya ihtiyacım olduğunda baskı almak oluyor.

Yani genel amacım “Para ile satın alması çok pahalı yada güç olan şeyleri basmak” oluyor

Neden amaçlarıma ulaşamadım?

Doğrusu 3D basılan bir ürün gerçek bir kalıp plastik ürün gibi çıkmıyor. Ancak çeşitli işlemlerden geçirirseniz o hale benzer yapabiliyosunuz ama o da uğraştığınıza değmiyor.

Yedek parça basmak

Mutlaka başınıza gelmiştir evde vs birşey umulmadık şekilde kırılır ve bozulur ama o parçayı bulmak imkansız yada çok pahalıdır ya işte tam bu noktada üç boyutlu yazıcı hayat kurtarıyor. Ama maliyetini çıkarıyor mu o tartışılır.

3D Cenneti

thingiverse.com diye bir web sayfası var ve burada o kadar çok 3D baskıya hazır ürün var ki insanın iştahını kabartıyor. Diğer bir sayfa ise cult3d.com burada da özellikle tasarım 3D baskı ürünlerini bulabilirsiniz.

Tak çalıştır bir ürün değil

Eğer ben adeta bir televizyon gibi takıp hemen kullanmaya başlayacağım derseniz bu ürün size göre değil. Önce bir 3D baskı hangi aşamalardan oluşur onu anlamanız lazım. Bunun için 2 yazılım eş zamanlı kullanıyorsunuz.

 1. Önce bir nesneye ihtiyacınız var.
  • Ya önceki verdiğim sitelerden hazır bir nesne bulacaksınız
  • Veya hayalinizdekini tasarlamanız gerekiyor. İşte o durumda 3D tasarım programına ihtiyacınız var. Bunlardan en basiti tinkercad.com (veya sketchup, shapr3d vs.) burada yaptığınız nesneyi export etmelisiniz
 2. Var olan nesneyi 3D Printer’ın anlayacağı bir dosyaya yani katman katman baskıya hazır bir hale getimelisiniz. Bunun için ise en yaygını ultimaker.com’dan Cura’yı indirmelisiniz. Burada nesnenizi Slice etmeli ve son bir dosya olarak export almalısınız
 3. Son olarak dolaylı yada doğrudan printer’a bu dosyayı yükleyerek baskıyı başlatabilirsiniz.

Sorunlar bitmiyor

Doğrusu baskı işi çok milimetrik bir iş. Dolayısıyla bir çok faktör kaliteyi yada sorunsuz bir baskıyı etkileyebiliyor. Nedir bunlar,

 • Filament kalitesi
 • Ortam sıcaklığı
 • Baskı yüzeyi/tablası
 • Printer kalitesi
 • Baskı objesinin zorluğu
 • Baskı öncesi ayarlarınız
 • vs.

Ne demek istediğimi Top failed 3D Prints and solutions diye ararsanız ne kadar uzun bir liste ile karşılaşıcağınızı görürsünüz.

Uzun baskılar bıktırıyor

Ufak nesneler basmak 15dk ile 2 saat arasında değişiyor. Dolayısıyla yok ben kendime bir maske basıcam içinde girdi çıktı vs bir çok detay var derseniz o zaman 24+ saatlik bir baskıya hazır olun. Bunu beklemek çok yorucu üstelik bu tip baskılarda yarım kalma sorunları insanı delirtebiliyor.

Baskıda en ufak sorun çöpe dönüştürüyor

Baskı çalışma mantığı gereği adeta üst üste konulan legolar gibi yani alt katmanlardaki bir hata kalan diğer tüm baskının sorunlu olmasına yada çöp bir ürün çıkmasına neden olabilyor. O yüzden zaman zaman başında olmak kontrol etmek vs gerekebiliyor. Bu uzun baskılarda insanı gerçekten çok yoruyor.

İnce ayarlar bitmiyor

Başta dediğim gibi tak çalıştır her şeyi basarım her zaman olmayabiliyor. Arada sorunlar çıktıkça mutlaka onlara müdahale edip problemlerin çözümünü araştırmak gerekiyor o yüzden bu tip şeyler size göre değilse hiç girmeyin derim.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s