Solved:Google workspace (Business Suite) hesabım askıya alındı ! Nasıl açacağım?

Google bir zamanlar yani neredeyse 20 sene önce Business Suite adı altında ve şuanki adı ile firmalar Workspace hizmetini ücretsiz olarak veriyordu. İşte o zamanlarda bunu ücretsiz olarak alanlardan biriyim.

Değişen Sözleşme

Ancak değişen sözleşme şartları ile birlikte Personal Use olduğu sürece ücretsiz olarak bu hizmetten faydalanabilirken şimdi default olarak herkesin hesabını askıya almışlar. Tabi sizde benim gibi zamanındaki uyarıyı dikkate almadıysanız.

Workspace Hesabımı Nasıl Aktif Edebilirim?

Workspace yada eski adı ile Business Suite Eposta hesabınız kitlendi ve giremiyorsanız yapmanız gereken biraz zahmetli ama bir kaç adım var. Umarım bu adımlardaki şifrelerinizi hatırlıyorsunuzdur.

 1. Öncelikle bir gmail hesabı workspace hesabı değildir bunu unutmayın ve hiç bir yerde gmail hesabınız ile login olmayacaksınız bunu en başta belirtiyim.
 2. admin.google.com adresine girin eğer giriş ve yönlendirme sorunları yaşıyorsanız Chrome Incognito yani private bir browser ile deneyin
 3. Bu adrese girdiğinizde 2 ihtimal söz konusu
  • a.Girdiğiniz eposta adresi örneğin ahmet@ozeldomain.com bir admin olabilir
  • b.Veya ahmet@ozeldomain bir admin değil ama aslında admin@ozeldomain.com gibi bir eposta adresi admin olabilir.
 4. Dolayısıyla bu adrese girdiğinizde login olmak için admin yetkisine sahip olan eposta adresinizi kullanacaksınız. Bunu nasıl anlarım derseniz, login olunca sizi bir yere yönlendirmeyecek ve “Login with a user has admin credentials” gibi bir uyarı mesajı verecektir. Öyle ise işiniz zor ben zamanında başka bir eposta tanımlayıp onu admin yapmışım ve eposta adresini bile zor hatırladım.
 5. Eğer admin yetkisine sahip epostaya sahip değilseniz bu adımı okuyun eğer admin yetkisine sahip eposta ile dashboard’a bağlanmayı başardıysanız sonraki maddeye geçin. Diyelim ki admin değilsiniz o zaman size bu hesabı açam kişi ile iletişime geçin. Yok kendiniz zamanında açtıysanız o zaman mutalaka alternatif başlıklarıla örneğin admin@ozeldomain.com administration.. vs gibi alias’larla deneyin belki hatırlarsınız.
 6. Bu adımda admin eposta adresini biliyorsunuz ama şifresini mi unuttunuz ? O zaman forget password ile adımları takip edin.
 7. Bu adımda artık herşeyi çözmüş ve dashboard’a bağlanmayı başardıysanız o zaman şu linke girin ve orada üstte yer alan Free Account ile ilgili butona basın. Sonra aşağıdaki listede subscription’ınınızın Free olduğunu göreceksiniz. https://admin.google.com/ac/billing/legacytransition
 8. Eğer bu linke girme esnasında PAYMENT SETUP çıkarsa korkmayın bunu bir kereliğine tanımlayabilirsiniz örneğin 0 TL limitli bir sanal kart ile. Sonra yine diğer linkten işlem yapabilirsiniz.

Hepsi bu 🙂 özetle en son verdiğim linke girip FREE EDITION yapmak. Kolay gelsin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s